Emblematy na groby grodziskich Powstańców Wielkopolskich

Według ustaleń, poprzedzonych wnikliwą weryfikacją i aktualizacją posiadanych informacji, na terenie grodziskiego cmentarza parafialnego, znajduje się ponad 80 mogił, w których spoczywają bohaterscy Powstańcy Wielkopolscy. Inwentaryzację grobów Powstańców rozpoczęli już kilka lat temu uczniowie grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego. Jej ostatecznym celem miało być oznaczenie wytypowanych mogił i umożliwienie mieszkańcom oddania czci Tym, którzy oddali życie za naszą wolność.
Weryfikacji podjęli się wspólnie: Muzealna Izba Tradycji Ziemi Grodziskiej wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Grodziskiej oraz Stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Grätz”.
Inicjatywa zyskała aprobatę i uznanie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Piotra Hojana, który od początku wspierał prowadzoną akcję. Ze środków Gminy, zakupiona została pierwsza partia okazjonalnych medalionów, przeznaczonych na groby grodziskich powstańców.
Rodziny i potomkowie Powstańców Wielkopolskich spoczywających na grodziskim cmentarzu, chcący upamiętnić Bohaterów, mogą odbierać medaliony w siedzibie grodziskiego Muzeum od wtorku do piątku w godzinach od 8:00 - do 15:00. Dodatkowo w najbliższą niedzielę 13 października 2019 roku, Muzeum będzie czynne w godzinach od 12:00 do 14:00 dla wszystkich osób, którzy nie mają możliwości odebrania medalionów w ciągu tygodnia.

Zachęcamy do udziału w Akcji.

 

 

 

 

Najchetniej czytane

2020-05-18
Gospodarka odpadami w gminie Grodzisk Wielkopolski - harmonogram na 2020 rok
2020-06-09
Wybory Prezydenckie 2020
2020-07-02
Ostatnie pożegnanie
2020-05-08
Komunikat nr 2 Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego o uruchomieniu przedszkoli
2020-05-22
Nabór wniosków związanych z likwidacją wyrobów zawierających azbest w roku 2020
„Rozwój elektronicznych systemów obsługi obywateli oraz systemów wspomagających funkcjonowanie Gminy Grodzisk Wielkopolski”
Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim