Narodowe Czytanie w Grodzisku Wielkopolskim

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 r. przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
W 2013 r., w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji przeczytano: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania, którego organizatorami w naszym mieście byli Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp. oraz Grodziska Biblioteka Publiczna. W sobotnie przedpołudnie 8 września, na Starym Rynku naszego miasta Burmistrz  Henryk Szymański zainicjował czytanie oryginalnej wersji "Przedwiośnia". Wśród osób biorących udział w akcji byli również: Marek Kinecki Przewodniczący Rady Miejskiej w  Grodzisku Wielkopolskim, Zastępca Burmistrza Grodziska Wlkp. Piotr Hojan, Artur Kalinowski Sekretarz Gminy, Dorota Jaśkowiak  Przewodnicząca Rady Powiatu, dyrekcja grodziskiego Liceum Jadwiga Łacheta i Katarzyna Nowak-Pierszalska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Grodzisku Wlkp. Beata Kalinowska, nauczyciele oraz uczniowie grodziskiego "Słowaka", Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 4 w Grodzisku Wlkp., członkowie Grupy Teatralnej "Arlekin" i Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Grodziskiej Bibliotece Publicznej oraz zaproszeni goście i mieszkańcy naszego miasta.

„Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).”Źródło http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/

 

 

 

 

Najchetniej czytane

2019-05-07
Selekt - zmiany w przepisach od 2020 roku
2019-05-09
99. urodziny Pani Heleny
2019-05-31
Kalendarium wydarzeń - czerwiec 2019
2019-05-06
Jubileusz małżeński
2019-05-21
Ogłoszenie o konkursie
„Rozwój elektronicznych systemów obsługi obywateli oraz systemów wspomagających funkcjonowanie Gminy Grodzisk Wielkopolski”
Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim