Kontynuuj W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Podaj adres e-mail

jeśli chcesz być informowany o nowościach pojawiających się w naszym serwisie.

aby usunąć swój adres wpisz adres e-mail i kliknij wypisz

Narodowe Czytanie w Grodzisku Wielkopolskim

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 r. przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
W 2013 r., w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji przeczytano: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania, którego organizatorami w naszym mieście byli Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp. oraz Grodziska Biblioteka Publiczna. W sobotnie przedpołudnie 8 września, na Starym Rynku naszego miasta Burmistrz  Henryk Szymański zainicjował czytanie oryginalnej wersji "Przedwiośnia". Wśród osób biorących udział w akcji byli również: Marek Kinecki Przewodniczący Rady Miejskiej w  Grodzisku Wielkopolskim, Zastępca Burmistrza Grodziska Wlkp. Piotr Hojan, Artur Kalinowski Sekretarz Gminy, Dorota Jaśkowiak  Przewodnicząca Rady Powiatu, dyrekcja grodziskiego Liceum Jadwiga Łacheta i Katarzyna Nowak-Pierszalska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Grodzisku Wlkp. Beata Kalinowska, nauczyciele oraz uczniowie grodziskiego "Słowaka", Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 4 w Grodzisku Wlkp., członkowie Grupy Teatralnej "Arlekin" i Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Grodziskiej Bibliotece Publicznej oraz zaproszeni goście i mieszkańcy naszego miasta.

„Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).”Źródło http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/

 

 

 

 

1/35