Nie traktuj SMOGU jak Powietrza

Nie traktujmy smogu jak powietrza, nie przyzwyczajajmy się do niego, nie  wdychajmy go pełną piersią. Sprawdzajmy jakość powietrza. Jeśli zalecane jest pozostanie w domu - pozostańmy. Jeśli trzeba, zakładajmy maskę ochronną. Smog to cichy zabójca. Pamiętajmy, że smog działa jak bomba z opóźnionym zapłonem… choć początkowo nie daje żadnych objawów, z czasem pojawiają się dolegliwości, których przyczyn możemy nie wiązać w ogóle z jakością powietrza. Są to suchy kaszel, zmniejszenie wydolności płuc, szybsze zmęczenie i zadyszka. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaburzeń rytmu serca, a nawet zmian nowotworowych.

Nawet jeśli staramy się być szczególnie ostrożni, jesteśmy narażeni na obciążenie układu oddechowego.

Jak możemy sobie pomóc?

Przedstawiamy kilka produktów, które mogą nam pomóc wzmocnić układ oddechowy i usunąć toksyny:

- pokrzywa – między innymi wspiera wyprowadzanie toksyn z organizmu, oczyszcza krew i płuca,

- imbir –poza wieloma innymi właściwościami leczy infekcje górnych dróg oddechowych, łagodzi objawy astmy, napar lub herbatka z imbiru ułatwia oddychanie,

- pomarańcze – stanowią naturalne wsparcie w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Zapobiegają gruźlicy, chorobom oskrzeli, przeciwdziałają nowotworom,

- czosnek – słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych. Włączenie go do diety działa też oczyszczająco i odkażająco na drogi oddechowe

- kukurydza –zawiera w swoim składzie kryptoksantynę, czyli naturalny barwnik, który jest zarazem silnym przeciwutleniaczem chroniącym układ oddechowy przed szkodliwymi czynnikami.

Ponadto, warto włączyć do diety selen, który chroni przed chorobami nowotworowymi, a w szczególności przed rakiem płuc. Bogatym jego  źródłem  podroby, a także produkty pochodzenia morskiego, jak skorupiaki i ryby. Ilość selenu w mleku i przetworach mlecznych zależna jest od jego zawartości w paszy, spożywanej przez zwierzęta. Z produktów roślinnych najwięcej jest go w czosnku, suchych nasionach roślin strączkowych i grzybach.

Oczyszczająco na płuca działają również winogrona oraz herbatki z dodatkiem olejku sosnowegoskrzypu polnego i prawoślazu, które zapobiegają pojawianiu się kaszlu, duszności i mają silne działanie przeciwutleniające.

Korzystając z suplementów, nie zapominajmy jednak, że najważniejsze jest nie przyzwyczajać się do złej jakości powietrza, tylko wspólnie walczyć tak długo, aż ostatni komin w gminie przestanie straszyć czarnym dymem.

Najchetniej czytane

2020-07-02
Ostatnie pożegnanie
2020-07-30
Stan epidemiologiczny na dzień 29 lipca 2020 roku
2020-06-29
Zapraszamy na Wakacyjny Rajd Nordic Walking
2020-09-14
SPRZEDAJ - WYMIEŃ na grodziskim "pchlim targu"
2020-07-14
SERCE na nakrętki
„Rozwój elektronicznych systemów obsługi obywateli oraz systemów wspomagających funkcjonowanie Gminy Grodzisk Wielkopolski”
Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim