Otwarcie miejsca pamięci w Młyniewie

W środę 7 listopada odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki pieszo - rowerowej wraz z utworzonym miejscem pamięci w Młyniewie. Zadanie zrealizowane zostało z inicjatywy Gminy Grodzisk Wielkopolski na łączną kwotę ponad 525 tysięcy złotych. Wartość projektu zgłoszonego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosiła 450 tysięcy.
Środową uroczystość zaszczycili swoją obecnością Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele wielu instytucji i firm, a także młodzież grodziskich szkół. Wśród gości, obecna była pani Krystyna Kucharczak, grodziszczanka, która doświadczyła tragicznego losu naszych mieszkańców, przebywających czasowo w obozie w Młyniewie podczas wysiedlania z naszego terenu.
W swoim wystąpieniu, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański podkreślił, że utworzone miejsce, ma na celu wzbudzenie refleksji nad straconym pokoleniem wysiedlonych mieszkańców naszej gminy, a także jeńców i więźniów wojennych, z których większość nigdy nie powróciła do swoich domów i rodzinnych stron.
Tutaj, poznać można nie tylko historię obozu w Młyniewie, ale też oddać ofiarom II Wojny Światowej należną pamięć.
Co istotne, zakończenie inwestycji związane z budową ścieżki pieszo - rowerowej, umożliwia bezpieczne dotarcie na miejsce pamięci pieszo lub rowerem, do czego serdecznie zachęcamy.
Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego składa serdeczne podziękowanie za udział w uroczystości, w tym klasie mundurowej Zespołu Szkół Technicznych, grodziskim harcerzom oraz Grodziskiej Orkiestrze Dętej za uświetnienie otwarcia miejsca pamięci w Młyniewie oraz ścieżki pieszo - rowerowej.

Operacja pod nazwą „Obsługa ruchu turystycznego w gminie grodzisk Wielkopolski poprzez budowę ścieżki pieszo – rowerowej i utworzenie miejsca pamięci w Młyniewie”, mająca na celu poprawę dostępności mieszkańców gminy i turystów do infrastruktury turystyczno – rekreacyjnej poprzez budowę ścieżki pieszo – rowerowej oraz miejsca pamięci wraz z elementami małej infrastruktury, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020

Najchetniej czytane

2019-05-31
Kalendarium wydarzeń - czerwiec 2019
2019-05-21
Ogłoszenie o konkursie
2019-07-01
PRZYGOTOWANIA DO SEZONU ZIMOWEGO
2019-06-27
UWAGA ROLNICY I ZAKŁADY PRODUKCJI ROLNEJ
2019-05-17
Kolejna promocyjna niespodzianka w Grodzisku Wielkopolskim
„Rozwój elektronicznych systemów obsługi obywateli oraz systemów wspomagających funkcjonowanie Gminy Grodzisk Wielkopolski”
Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim