Pomniki

Pomnik Powstańca Wielkopolskiego

Przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim w 95. Rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego stanęła figura Powstańca Wielkopolskiego.

Grodzisk Wielkopolski  stanowił  ważny punkt na powstańczej drodze. W Grodzisku nie tylko formowano oddziały liniowe. Miasto było też ważnym ośrodkiem tyłowym i zaopatrzenia frontu zachodniego. Już 5 stycznia 1919 r. tutaj skoncentrowano oddziały sanitarne z Jarocina, Kórnika i Śremu, zaś komendantem miejscowego szpitala został lekarz  batalionu śremskiego, dr Seweryn Matuszewski. Ważność akcji na Zbąszyń, z którą wiązano także możliwość dużych strat, spowodowała przybycie tu samego szefa powstańczej służby medyczno – sanitarnej, gen. Ireneusza Wierzejewskiego. W Grodzisku przebywał też w owym czasie zespół chirurgów (wśród nich dr Franciszek Pawlicki), zgromadzono odpowiednie zapasy środków opatrunkowych i leków. Nie najlepiej jednak zorganizowano pomoc rannym na oddalonym polu bitwy, ranni długo musieli czekać na udzielenie pomocy. W takim przypadku cenna była pomoc osób przyuczonych do opieki nad rannymi. Grodziskie koło Czerwonego Krzyża zorganizowało szpital dla rannych, we dworze w Piaskach.  
W Grodzisku ulokowano też magazyny Okręgu Wojskowego II, zorganizowano magazyny mundurowe i szwalnię. W Powstaniu Wielkopolskim zginęło 9 Grodziszczan.
Na styku ulic Szerokiej i Placu Powstańców Wielkopolskich stanęła  postać powstańca - żołnierza, wmieszanego w tłum. Przechodzień będzie mógł usiąść na ławeczce i w otoczeniu kwiatów pomedytować i powspominać historię miasta, losy powstańców i znaczenie ich zrywu dla historii naszej ojczyzny.
Przy postaci postawiono ławkę, gazon z kwiatami oraz tablicę z opisem postaci.
Będzie on miejscem odwiedzin podczas uroczystości rocznicowych, a pamięć i historia tego wydarzenia towarzyszyć będzie mieszkańcom na co dzień. Pomnik sprzyjać będzie kultywowaniu lokalnych tradycji i jest elementem budowania tożsamości historycznej.
Pomnik powstał przy finansowym wsparciu EFRROW w ramach PROW oś 4 LEADER

 

 

 

 

 

 

 

Obelisk poświęcony pamięci poległych - Pomnik Wdzięczności (ul. 3 maja).

Na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych znajduje się pomnik upamiętniający cmentarz żydowski, który był zlokalizowany w tym miejscu przez blisko 200 lat. Został on rozebrany i zniszczony w czasie okupacji hitlerowskiej. Pomnik powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej. (ul. Żwirki i Wigury).

Kamień upamiętniający przegraną bitwę grodziskich kosynierów, jaka została stoczona 28 kwietnia 1848 roku w czasie Wiosny Ludów na przedmieściach Grodziska (ul. Zbąszyńska).

Na grodziskim cmentarzu również znaleźć możemy wiele ciekawych pomników. Oto kilka z nich.

    


Pomnik kosynierów postawiony w 1932 roku. W 1939 roku zniszczony przez hitlerowców i odbudowany w 1948 roku z okazji 100-lecia Wiosny Ludów. W 1997 roku u podnóża pomnika złożono jedną trumnę za szczątkami kosynierów, pochodzącą z ekshumacji mogiły powstańczej (ul. Rakoniewicka).

   

Barokowa rzeźba żołnierza rzymskiego pochodząca z 1775 roku, z herbami Łodzia i Pilawa. Pomnik usytuowany na zachodnim krańcu parku miejskiego.Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa (plac św. Anny).Figura Matki Boskiej z drugiej połowy XVII wieku usytuowana przed kościołem pobernardyńskim.


Pomnik upamiętniający jeden z dwóch cmentarzy ewangelickich jakie funkcjonowały w Grodzisku. Powstał z inicjatywny Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej (ul. Kąkolewska).


Pomnik Marcusa i Rudolfa Mosse. Marcus Mosse był dowódcą powstańczym w Grodzisku w czasie Wiosny Ludów 1848 roku. Jego syn Rudolf, był założycielem kilku fundacji z których wybudowano miedzy innymi szpital i dom dla starców (ul. Mossego).

Tablica poświecona harcmistrzowi Janowi Skrzypczakowi (1910-1944). Nauczyciel grodziskiego gimnazjum i drużynowy grodziskich harcerzy. Komendant Wielkopolskiej Chorągwi Szarych Szeregów “Przemysław”. Zamordowany w obozie Gross Rosen (ul. 3 maja).

Pomnik poświęcony strażakom ziemi grodziskiej ufundowany w 2003 roku, w 110 rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej (ul. Rakoniewicka).

W Czarnej Wsi położonej 7 km na zachód od Grodziska, 500 metrów na południowy zachód od rozwidlenia dróg do Czarnej Wsi i Jabłonny, na skraju lasu rośnie dąb o obwodzie 660 cm – najokazalsze drzewo okolic Grodziska.

     

Zbiorowy grób i pomnik powstańców wielkopolskich na grodziskim cmentarzu. Wzniesiony w 1924 roku i odrestaurowany w 1967 roku oraz ponownie w 2004 roku. Spoczywa tu 9 poległych w walkach z 1919 roku.

   U zbiegu ulic Kościelnej i Tuszyńskiego stoi najmłodszy pomnik w naszym mieście – pomnik grodziszczanina 700-lecia – ks. kanonika Czesława Tuszyńskiego.

   


W podgrodziskim Młyniewie znajduje sie pomnik upamiętniajcy obóz przejściowy dla Polaków i Żydów oraz dla jeńców wojennych, przetrzymywanych i więzionych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Pomnik został gruntownie odnowiony w 2005 roku.

   

 

„Rozwój elektronicznych systemów obsługi obywateli oraz systemów wspomagających funkcjonowanie Gminy Grodzisk Wielkopolski”
Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim