Rok 2016

Przyjaźń polsko – francuska kwitnie.

W dniach 1 – 10 lipca 2016 roku, grupa 42 osób z Grodziska Wielkopolskiego wzięła udział w kolejnej wymianie z partnerską gminą Betton.

1 lipca o godzinie 6.00, pożegnani przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, udali się do Hoogstraten (Belgia)  - pierwszego etapu swej podróży. Następnego dnia wyruszyli do Betton, gdzie czekały na nich rodziny francuskie i bogaty program, przygotowany przez Comité de Jumelages – bliźniaczą organizację działającą we francuskim mieście partnerskim.

Niedziela była dniem spędzonym wspólnie z francuskimi rodzinami. Grupa zwiedziła w tym dniu Betton, Rennes, Saint Malo, Mont Saint Michel i inne urokliwe zakątki Bretanii i pobliskiej Normandii.

Od poniedziałku realizowano program pod hasłem „Pamięć i wolonatariat dla obywateli europejskich”, na który gospodarze pozyskali środki w ramach Programu „Europa dla Obywateli” z Unii Europejskiej.

Pierwszym punktem programu był wspólny wyjazd do Perros de Guirec i  rejs statkiem śladem 7 Wysp, na których mieści się Narodowy Rezerwat przyrody, chroniący duże kolonie ptaków morskich. Kolejnym punktem programu było  spotkanie z członkami i wolontariuszami stowarzyszenia SNSM w Ploumanach. SNSM to stowarzyszenie, którego głównym zadaniem jest niesienie ratunku ludziom w czasie zagrożenia na morzu. Jego finansowanie opiera się przede wszystkim na dotacjach publicznych i partnerów prywatnych, a praca ratowników oparta jest na całkowitym wolontariacie.

We wtorek rano, Polacy spotkali się z wolontariuszami z Betton, niosącymi pomoc osobom wykluczonym i pozostającym w trudnej sytuacji życiowej. Następnie, grupa udała się do urokliwego miasteczka Malestroit. Po południu, zwiedzili muzeum oporu w Saint Marcel.

Wieczorem, odbyło się oficjalne spotkanie z władzami miasta, członkami Comité de Jumelages oraz rodzinami. Podczas spotkania polska grupa aby przybliżyć polską kulturę zatańczyła „Poloneza” do melodii z filmu „Pan Tadeusz” oraz zaśpiewała „Kukułeczkę”.

Następnego dnia gospodarze zaplanowali wyjazd do Normandii. Pierwszym punktem było Arromanches i zwiedzanie Muzeum Desantu.

Plaże Normandii były miejscem ciężkich walk w czerwcu 1944 roku, a właśnie w miasteczku Arromanches alianci wybudowali sztuczny most na pontonach, który był na początku zapleczem aprowizacyjnym sił walczących w Normandii.

6 czerwca 1944 r. wojska alianckie, w których skład wchodziły: amerykańskie 1, 4 i 29, brytyjskie 3, 49 i 50 oraz kanadyjska 3 Dywizja Piechoty rozpoczęły lądowanie na plażach Normandii, oznaczonych kryptonimami: "Utah", "Omaha", "Gold", "Juno" i "Sword".

Lądowanie w Normandii – to druga największa w historii (po Okinawie) pod względem użytych sił i środków operacja desantowa podczas II wojny światowej, mająca na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera. Miała ona stanowić początek końca III Rzeszy. W trakcie operacji około 3 miliony żołnierzy zostało przetransportowanych z wybrzeży Anglii do Normandii. Trzon tych sił stanowiły wojska amerykańskie i brytyjskie.

I właśnie historię tego niezwykłego portu przypomina muzeum w Arromanches, w którym znajduje się także gablota o udziale Polaków w lądowaniu.

Wielkim przeżyciem była wizyta na cmentarzu amerykańskich żołnierzy w Colleville - sur-Mer, które jest miejscem pochówku 9.387 żołnierzy amerykańskich, poległych podczas bitwy o Normandię. Cmentarz daje wyobrażenie, a jednocześnie wyraża szacunek dla ofiar poniesionych przez USA dla wyzwolenia Europy. Z tego punktu widać Plażę Omaha, najkrwawszą z sektorów lądowania operacji Overlord.

Na zakończenie pobytu w Normandii, uczestnicy spędzili czas na przepięknych plażach, korzystając z pięknej pogody.

W czwartek rano, grodziszczanie pożegnali swych francuskich przyjaciół i udali się w drogę powrotną, spędzając dwa dni w Antwerpii w Belgii.

Panoramę miasta charakteryzują dwie budowle: gotycka katedra i wieżowiec banku który w roku 1931 był pierwszym drapaczem chmur w Europie.

Antwerpia jest jednym z największych portów Europy, jest miastem Rubensa, kamienic i pałaców, miastem żydowskich złotników i szlifierzy diamentów, słynnego ZOO.

W sobotę w godzinach wieczornych grupa szczęśliwie powróciła do domu. Pełni wrażeń i przeżyć planują już kolejne spotkanie. Pod koniec sierpnia 2017 roku, Francuzi odwiedzą nasze miasto. Przygotowania do ich pobytu rozpoczną się po tegorocznych wakacjach.

Wyjazd przygotowało Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą w ramach zadnia „Rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami Gmin zaprzyjaźnionych z Gminą Grodzisk Wielkopolski”, dofinansowanego z budżetu gminy Grodzisk Wielkopolski, na podstawie ustawy „o pożytku publicznym i o wolontariacie”.