Woźniki były ośrodkiem kultu św. Franciszka już w XIV w. W 1660 r. na miejscu starej kapliczki poświęconej Biedaczynie z Asyżu Maciej Kazimierz Rogaliński, dziedzic Woźnik, wybudował kościół i klasztor z muru pruskiego i osadził przy nim reformatów. W 1706 r. cały zespół spłonął. Odbudowa rozpoczęła się w 1710 r. według planów architekta Jana Catenaciego.
Kościół ukończono w 1723 r., a klasztor około 1750 r. Przy budowie zatrudniony był brat Mateusz Osiecki. Wnętrze świątyni wykonali snycerze zakonni Tomasz Mielnarski i Adam Sikorski.
K1asztor posiadał bogatą bibliotekę. Książki pochodziły przeważnie z darów dobrodziejów, ale nie tylko. Sporo książek kupowali sami zakonnicy. W okresie międzywojennym część książek trafiła da Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk jako dar rodziny Mielżyńskich. Jest to cenny dokument kultury umysłowej klasztorów franciszkańskich w Wielkopolsce.
Istnieje hipoteza, wedle której na przełomie XVIII i XIX w. w klasztorze działała konspiracyjna drukarnia. W 1836 r. nastąpiła kasata klasztoru. Pozostał w nim tylko 1 zakonnik. Był nim o. Jan Chryzostom Chrzeliński, który zmarł w 1841 r. i został pochowany w podziemiach kościoła.
Z czasem kościół i klasztor stał się własnością rodziny Mielżyńskich, którzy budynek klasztorny rozebrali, zostawiając tylko fragment wschodniego skrzydła. Podziemia zamienili na grobowiec rodzinny. W 1926 r. kościół został uznany za ruinę.
Po II wojnie światowej wyposażenie wnętrza kościoła wywieziono częściowo do Buku, częściowo do Poznania i Skórzewa. W 1975 r. ks. Kanonik Hieronim Lewandowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Poznaniu, po obejrzeniu ruin kościoła, podjął myśl uratowania tego zabytku dla Kościoła i kultury polskiej. Po załatwieniu odpowiednich formalności władze państwowe 30 I 1976 r. przekazały obiekt Archidiecezji Poznańskiej. Następnie rozpoczęły się prace zabezpieczające i remontowe. Wreszcie nadszedł dzień, kiedy można było dokonać powtórnego poświęcenia kościoła. Stało się to 20 VI 1976 r. Aktu po-święcenia dokonał ks. arcybiskup Antoni Baraniak.
11 VI 1978 r. Kuria Metropolitarna w Poznaniu przekazała kościół i klasztor woźnicki franciszkanom z Prowincji Wniebowzięcia. Pierwszym ojcem, który przybył na to miejsce, aby z polecenia przełożonych rozpocząć dzieło odnowy, był o. Zdzisław Regulski. Przez 8 1at nie szczędził trudu, aby podnieść z ruin to miejsce. Powoli zaczęły wracać ołtarze oraz inne części wyposażenia świątyni. W 1984 r. zarząd prowincji podjął decyzję o rekonstrukcji części klasztoru. Zadanie to zlecono o. Sylwinowi Wojdanowiczowi. Obecnie odbudowany klasztor służy jako dom rekolekcyjny. Trwają dalsze prace remontowe i upiększające.
Klasztor Franciszkanów
Woźniki 16, na Wyrwale
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. (061)444-60-06
Najważniejsze daty w historii Kościoła i Klasztoru Franciszkanów w Woźnikach
1473 - Pierwsza wzmianka o kulcie religijnym „ na puszczy”
1550 - Wybudowanie drewnianej kaplicy i rozwój kultu św. Franciszka
1640 - Kazimierz Rogaliński wystawia kościółek. Św. Franciszek jest czczony
jako patron zwierząt i przyrody.
1660 - Sprowadzenie franciszkanów reformatorów na wzgórze Wyrwał.
1662 - Rozwój kultu obrazu Matki Boskiej i św. Franciszka z Dzieciątkiem Jezus.
W tym okresie odnotowano 29 nadzwyczajnych łask i cudownych uzdrowień.
1706 - Zniszczenie kościoła i klasztoru przez pożar.
1706 - 1723 - Architekt Jan Catenazzi buduje nowy kościół. Fundują go
Miełżańscy, Raczyńscy, Skaławscy, Mycielscy.
1727 - 1741 - Architekt Adam Stier wznosi nowy klasztor z wirydarzem.
1774 - Konsekracja nowego kościoła.
1775 - Ukończenie prac związanych z wystrojem wnętrza kościoła.
Wprowadzenie do kościoła relikwii św. Franciszka.
1836 - Kasata klasztoru (10.XII).
1841 - Śmierć ostatniego zakonnika ojca Chryzostoma Chrzelińskiego.
1948 - Dewastacja świątyni. Wywóz wyposażenia kościoła do Buku, Skórzewa i Poznania.
1976 - Abp. Antoni Baraniak odprawia 20 czerwca pierwszą po wielu latach
Mszę św. Poświęcenie kościoła.
1978 - 6 listopada - powrót franciszkanów na wzgórze Wyrwał.
1980 - Rozpoczęcie odbudowy, konserwacji i wystroju zespołu kościelno-
klasztornego.