W piątek, 8 maja 2026 roku przed Pomnikiem Wdzięczności w Grodzisku Wielkopolskim odbyły się doroczne uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Zwycięstwa.
81 lat temu Polska i Europa odetchnęły z ulgą. Zakończyła się najstraszliwsza wojna w historii Europy, która pochłonęła ponad 70 milionów ludzkich istnień, w tym 6 milionów obywateli Polski. Liczba ta jest niewyobrażalna, podobnie jak metody eksterminacji skierowane wobec Polaków i innych narodów, w tym ludności żydowskiej.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządu Powiatu Grodziskiego i samorządów gminnych, zaproszeni goście, mieszkańcy oraz przedstawiciele szkół, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych.
Samorząd Gminy Grodzisk Wielkopolski reprezentowali Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Karolina Nadobnik, Sekretarz Gminy Grodzisk Wielkopolski Artur Kalinowski, a towarzyszyła im Sekretarz Gminy Wielichowo Ewa Kasperska.
Obchody swoją obecnością uświetnili: Grodziska Orkiestra Dęta im. Stanisława Słowińskiego, poczty sztandarowe, harcerze oraz klasa mundurowa Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
W wydarzeniu uczestniczyła także młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim.
Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan oraz Sekretarz Gminy Artur Kalinowski złożyli również kwiaty oraz zapalili znicz w Miejscu Pamięci w podgrodziskim Młyniewie, upamiętniając ofiary hitlerowskiego obozu znajdującego się w tym miejscu w latach 1939-1945.