Otwarcie Kampusu Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan uczestniczył we wtorek, 13 września w oficjalnym otwarciu Kampusu Politechniki Poznańskiej na terenie lotniska w Kąkolewie.
Powstanie nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie infrastruktury, umożliwi realizowanie przez studentów poznańskiej Politechniki innowacyjnych projektów oraz prowadzenie obserwacji astronomicznych.|
To niezwykle cenne wydarzenie zarówno w skali regionu, jak i kraju, a także szansa na rozwój tego miejsca i docenienie potencjału Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej, który ma tutaj swoją siedzibę.
W uroczystości uczestniczyli również m.in. rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak,  Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński.   
W ramach inwestycji dofinansowanej z funduszy unijnych, miejsce Kampusu zostało wyposażone w infrastrukturę naukowo – badawczą, która umożliwi prowadzenie badań m.in. w obszarze zarządzania lotniskami oraz pilotażu statków powietrznych. Ważnym elementem jest także logistyka naziemnej i powietrznej obsługi transportu lotniczego, jak również nadzór i zarządzanie ruchem lotniczym.
Tym samym, na terenie lotniska powstały m.in. dwa hangary z zapleczem naukowo badawczym oraz infrastruktura inteligentnego monitorowania i zarządzania przestrzenią badawczą.
Oprócz funduszy unijnych, Uczelnia otrzymała także dofinansowanie z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Dzięki niemu zakupiono profesjonalny symulator lotów, na którym możliwe będzie m.in. szkolenie pilotów.
Niektóre projekty, będą realizowane razem z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną. Tym samym, na wyposażeniu Kampusu są także łaziki marsjańskie czy bezzałogowe statki powietrzne.
Świadomość, że na terenie naszej gminy realizowane będą najbardziej innowacyjne i zaawansowane technologicznie projekty związane przede wszystkim z opracowaniem i wprowadzeniem na rynek produktów i usług zwiększających bezpieczeństwo eksploatacji lotniska i usprawniających obsługę pasażerów, napawa optymizmem. To bowiem skuteczna forma promocji naszego regionu, ale przede wszystkim, to szansa dla najzdolniejszej młodzieży i studentów, którzy tutaj będą rozwijać swoje pasje. Wierzymy, że miejsce to w 100 procentach spełni pokładane w nim nadzieje.

 

 

Najchetniej czytane

2022-08-17
Dodatek Węglowy
2022-08-06
Wyrazy głębokiego wspołczucia
2022-09-06
Uwaga! w niedzielę, 11 września wystąpią utrudnienia w ruchu w związku z organizacją biegu II Grodziska Dycha Julka.
2022-08-11
Oferta Pracy w Urzędzie Miejskim
2022-06-27
Nabór wniosków związanych z likwidacją wyrobów zawierających azbest w roku 2022
Be right back.
Be right back.