Przyjaciele z miasta partnerskiego Betton we Francji przywieźli pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy

 W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2022 roku, w Grodzisku Wielkopolskim gościła 4-osobowa delegacja partnerskiej gminy Betton we Francji w osobach: Francois Brochain – I Zastępca Mera Betton, Nicole Chérel, – Przewodnicząca Comité de Jumelage w Betton oraz Albert Eveillard i Gaston Chérel

Głównym celem wizyty było przekazanie pomocy finansowej i rzeczowej dla Ukrainy  i jej obywateli, którzy w wyniku działań agresorskich ze strony Rosji, uciekając przed wojną, osiedlili się w Grodzisku Wielkopolskim. Część pomocy przeznaczona zostanie również na potrzeby Dolyny – partnerskiego miasta Grodziska, leżącego  w zachodniej części Ukrainy.

Przedstawiciele naszego partnerskiego miasta we Francji przywieźli dary rzeczowe miedzy innymi w postaci produktów żywnościowych, środków dezynfekcyjnych i środków opatrunkowych oraz pomoc finansową w wysokości 11 000 euro, na którą składa się 4 000 euro – wsparcie finansowe przyznane jednogłośnie przez Radę Miejską w Betton, 4900 euro zebrane podczas koncertu Agaty Krwawnik Band – wokalistki na co dzień mieszkającej we Francji, a pochodzącej z Polski, który miał miejsce w Betton w dniu 29 kwietnia 2022 roku (koncert zorganizował Comité de Jumelage) oraz 2100 euro, które przekazało Comité de Jumelage w Betton ze środków własnych.

Uroczyste przekazanie symbolicznych czeków na ręce Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego  odbyło się w dniu 1 czerwca w grodziskim ratuszu.

Podczas wizyty goście mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem punktu rejestrowego dla uchodźców z Ukrainy, wysłuchać relacji z pomocy udzielanej uchodźcom, zwłaszcza w pierwszych dniach wojny, gdy napływ mieszkańców Ukrainy był największy, uzyskać informacji jakiej pomocy strona polska udziela, jak gmina Grodzisk Wielkopolski zorganizowała oświatę, biorąc pod uwagę potrzeby ukraińskich dzieci.

Goście zwiedzili też Centrum Ekonomii Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim, podlali wspólnie drzewo przyjaźni polsko – francuskiej, a popołudnie 1 czerwca spędzili z rodzinami polskimi, z którymi utrzymują wzajemne kontakty od wielu lat. Przypomnijmy bowiem, że od ponad 20 lat trwa wymiana rodzin z Grodziska Wielkopolskiego i Betton, w wyniku której zrodziły się długie i trwałe przyjaźnie

Najchetniej czytane

2022-06-17
Wniosek PESEL - Додаток PESEL
2022-06-21
DZISIAJ MIJA OSTATNI DZIEŃ BY ZŁOŻYĆ DELKARACJĘ DO CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW
2022-05-20
Konkursy na stanowisko dyrektora szkoły
2022-05-16
Uwaga!!! Ruszają zapisy na IV Hunters Grodziski Mini Półmaraton "Słowaka".
2022-06-13
Młodzi adepci biegania sprawdzili się w IV Hunters Grodziskim Mini Półmaratonie "Słowaka".