Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja, to jedno z najważniejszych świąt związanych z niepodległością narodu polskiego. 3 maja 1791 roku uchwalono jedną z pierwszych konstytucji na świecie i pierwszą w Europie. Dzieje świętowania tego wydarzenia były burzliwe, podobnie jak losy naszej ojczyzny.
Najpierw obchodów zabraniali zaborcy. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja uznana została za święto narodowe. Po II wojnie światowej, Polakom ponownie zabroniono czczenia tej ważnej rocznicy. Dopiero w 1981 roku przywrócono przypominanie tego historycznego wydarzenia. Ostatecznie, Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku.
Dziś, w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji, władze gminy Grodzisk Wielkopolski i Powiatu Grodziskiego oraz gmin wchodzących w jego skład, jak również liczne delegacje spotkały się przed Pomnikiem Wdzięczności przy ul. 3 Maja, by wspólnie oddać hołd naszym przodkom wiązankami kwiatów oraz zapaleniem zniczy.
Bądźmy wdzięczni naszym przodkom za przelaną krew i dążenia do wolności Rzeczpospolitej, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Pielęgnujmy w sobie szacunek dla minionych pokoleń i swoim życiem każdego dnia pokazujmy, że doceniamy ich poświęcenie.
Uroczystość uświetniły Grodziska Orkiestra Dęta, poczty sztandarowe oraz grodziscy harcerze.

Najchetniej czytane

2022-06-17
Wniosek PESEL - Додаток PESEL
2022-06-21
DZISIAJ MIJA OSTATNI DZIEŃ BY ZŁOŻYĆ DELKARACJĘ DO CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW
2022-05-20
Konkursy na stanowisko dyrektora szkoły
2022-05-16
Uwaga!!! Ruszają zapisy na IV Hunters Grodziski Mini Półmaraton "Słowaka".
2022-06-13
Młodzi adepci biegania sprawdzili się w IV Hunters Grodziskim Mini Półmaratonie "Słowaka".