XX Grodziska Pielgrzymka do grobu ojca Bernarda w Lubiniu

W minioną sobotę, 3 września 2022 roku, po raz XX, wyruszyła z Grodziska Wielkopolskiego pielgrzymka do grobu ojca Bernarda w Lubiniu.

Jak zawsze, zanim na trasę wyjechały autokary, jako pierwsi już przed 4.00 rano przy studni im. ojca Bernarda spotkali się biegacze z Grodziskiego Klubu Biegacza. O godzinie 5.00 w liczącą 50 km trasę wyruszyła grupa rowerzystów. O godzinie 6.00 swoją pielgrzymkę rozpoczęła grupa na rolkach. Około godziny 8.30 Stary Rynek po odegraniu przez Grodziską Orkiestrę Dętą hejnału miasta opuściły autobusy z pielgrzymami oraz grupa grodziskich motocyklistów. Pielgrzymów, pożegnał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, życząc szczęśliwego dotarcia do celu.

Jak długa jest tradycja grodziskich pielgrzymek? Za początek dziękczynnych pielgrzymek uznać możemy rok 1620, kiedy to miasto wyludniało tzw. „morowe powietrze” czyli zaraza dziesiątkująca ludność.  Wówczas, „przez 40 dni odbywali procesje i modły publiczne o odwrócenie zła”.

Wtedy to: „ujrzeli Grodziszczanie, w czas żałośnie i rzewnie nuconych suplikacyji, postać na nieboskłonie, w obręczy promienistych jasności, z krzyżem w ręku, ubraną w habit Benedyktynów. Oświeceni i napomnieni przez O. Andrzeja Karsznickiego przekonali się naocznie, iż jest to znakiem nawiedzenia grobu o. Bernarda w klasztorze lubińskim. Uczynili to Grodziszczanie, a co rychło morowe powietrze ustało.”

Przez kolejnych 200 lat, Grodziszczanie nieprzerwanie pielgrzymowali do Lubinia, by podziękować za cudowne ocalenie mieszkańców naszego miasta. Burzliwe koleje losu sprawiły, że pielgrzymki na pewien czas ustały.  Grodziszczanie jednak nie zapomnieli o wstawiennictwie ojca bernarda i w okresie XX- lecia międzywojennego, przywrócili tradycję. Ponownie, przerwał ją wybuch II wojny światowej, który na wiele lat położył kres modlitwie Grodziszczan w lubińskim opactwie.

Dopiero w 2003 roku, w ramach obchodów 700-lecia Grodziska Wielkopolskiego z inicjatywy Burmistrza Henryka Szymańskiego Grodziszczanie ponownie powrócili do swojej wielowiekowej tradycji pielgrzymowania na lubińskie wzgórze.  

Jak podkreślił podczas jubileuszowej pielgrzymki Burmistrz Piotr Hojan, „Tradycja, to przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości, poglądy, normy postępowania, wyróżnione przez daną społeczność z całokształtu dziedzictwa.  To także szczególny sposób na włączenie przeszłości do aktualnej świadomości społecznej. Dzięki temu, możemy poznać wartości jakimi kierowali się nasi przodkowie i czerpać z ich doświadczeń”.

O tym, jak cenne są wydarzenia, które przez lata łączą lokalną społeczność, wspominał również ekscelencja ks. biskup Jan Glapiak, który przewodniczył pielgrzymkowej mszy świętej.

Coroczna pielgrzymka, to okazja do poznania i utrwalenia wiedzy o życiu i posłudze ojca Bernarda, za wstawiennictwem którego wyproszono już wiele łask. Wciąż trwa również proces beatyfikacyjny ojca Bernarda, o której rychłe i pozytywne zakończenie modlili się również pielgrzymi.

Podczas jubileuszowej pielgrzymki we wspólnej modlitwie z uczestniczyli również księża proboszczowie grodziskich parafii, którzy na przestrzeni dwóch minionych dekad pełnili posługę w naszym mieście, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Henryk Szymański obecnie radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Rafał Reczek dyrektor IPN w Poznaniu, a także przedstawiciele Samorządu Powiatowego, radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Józefem Gawronem, przedstawiciele Rady Miejskiej poprzedniej kadencji,  sponsorzy, którzy co roku wspierają wyjazd Grodziszczan do Lubinia, delegacje przedsiębiorców, rzemieślników, służb mundurowych, grupa motocyklistów biorących udział w rajdzie motocyklowym śladami ojca bernarda, a także grupa rowerzystów z Kościana, którzy od kilku lat również przybywają do Lubinia razem z Grodziszczanami.

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan składa serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy wsparli organizację i przebieg XX Grodziskiej Pielgrzymki do grobu ojca Bernarda w Lubiniu, w tym: sponsorom, jednostkom zabezpieczającym wyjazd, przejazd i opiekę medyczną, Grodziskiej Orkiestrze Dętej, Chórowi Miasta Grodziska Wielkopolskiego „Ottimo”, grupie Zbig Band Zbigniewa Ciesielskiego, Kamilowi Sikorskiemu, który pełnił funkcję organisty, obsłudze gastronomicznej, porządkowej i technicznej  oraz wszystkim, bez których ten wyjazd nie odbyłby się w tak uroczystej oprawie. Serdecznie dziękuję również Opactwu Benedyktynów w Lubiniu za życzliwe przyjęcie.

 

Najchetniej czytane

2022-12-30
Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2023 rok jest już dostępny online
2023-03-28
Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z obrad Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim
2022-12-29
LODOWISKO GMINNE
2023-01-23
Ostatnie Pożegnanie
2023-01-25
Ferie w gminie Grodzisk Wielkopolski