Rok 1992

W roku 1992 z wizytą u ówczesnego wojewody wielkopolskiego Włodzimierza Łęckiego przebywała delegacja z położonego niedaleko Madrytu miasta Pazuelo de Alarcon. Władze tego miasta zainteresowane były nawiązaniem współpracy z miastem z Wielkopolski, szczególnie z Poznaniem. Zupełnie przypadkowo, w gabinecie wojewody przebywał burmistrz Grodziska Tadeusz Błaszak. Wywiązała się rozmowa, w wyniku której delegacja Hiszpanów odwiedziła Grodzisk. Była nadzieja na to, że Grodzisk nawiąże współpracę z miastem z Hiszpanii.

Po powrocie do kraju, Alkalde Pazuelo de Alarcon napisał list, że wolą władz tego miasta jest raczej współpraca z Poznaniem. Nie chcą jednak rezygnować z kontaktów z Grodziskiem w konkretnych przedsięwzięciach.

Obiecał jednocześnie znaleźć gminę hiszpańską odpowiadającą terytorialnie Grodziskowi oraz zaprosił delegację do odwiedzenia Pazuelo de Alarcon we wrześniu 1992 r. Już niedługo okazało się, że bliższą współpracą zainteresowana jest gmina Torrelodones.

Torrelodones leży 30 km na północ od Madrytu. Znajdują się w nim 4 szkoły podstawowe, szkoła średnia, college uniwersytecki – filia Uniwersytetu w Kent.

Jest to miasto atrakcyjne turystycznie. Latem liczba mieszkańców wzrasta 4-5-krotnie. Torrelodones cechuje dbałość o środowisko naturalne.