Rok 2009

Na przełomie marca i kwietnia Zespół Tańca Ludowego „Cybinka – Grodzisk” wziął udział w obchodach jubileuszowych organizacji „Comite Val d’Yerres de Solidarite Pologne we Francji.

Goście z Betton w Grodzisku Wielkopolskim
W dniach 4 - 10 sierpnia 2009 roku w Grodzisku z kolejną wizytą przebywała 42 – osobowa delegacja z partnerskiej gminy Betton.
Tradycja spotkań między mieszkańcami Grodziska i Betton sięga roku 1999, kiedy po raz pierwszy do naszego miasta przyjechało 50 osób z Francji.
Tegoroczna wizyta odbyła się pod hasłem „Woda  - największe bogactwo ziemi”.
Goście przybyli do Grodziska we wtorek 4 sierpnia o godz. 17.00 i zostali rozlokowani w polskich rodzinach.
W środę o godz. 10.00 w Promessie miała miejsce konferencja na temat wody, po której wszyscy uczestnicy zwiedzili oczyszczalnię ścieków oraz odbyli spacer po grodziskim parku, podziwiając staw. Wieczorem wielką atrakcją okazały się przejażdżki drezynami.
Na czwartek zaplanowano wycieczkę do Wrocławia, a w programie było zwiedzanie Panoramy Racławickiej, spacer po Starym Mieście, odpoczynek w Parku Szczytnickim, a w drodze powrotnej zwiedzanie opactwa cystersów w Lubiążu.
W piątek w godzinach przedpołudniowych, w grodziskim ratuszu, gości przyjął Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, następnie zaplanowano spacer po mieście. W godzinach wieczornych goście wzięli udział w jubileuszowym koncercie z okazji 10 – lecia Zespołu Ludowego Cybinka – Grodzisk. Tancerze, zapraszając gości z Betton na swój jubileusz chcieli w ten sposób podziękować za ciepłe przyjęcie i gościnę podczas ich tournée po Francji.
W sobotę miała miejsce wycieczka do Poznania, a w programie między innymi: zwiedzanie Starego Rynku, obiektów sakralnych, w tym pięknego Ostrowa Tumskiego oraz zaplanowano krótką wizytę na Malcie.
Niedziela tradycyjnie została przygotowana przez polskie rodziny, a w poniedziałek rano sprzed grodziskiego ratusza goście wyruszyli w drogę powrotną.
Tegoroczna wizyta była wyjątkowo udana. Goście podkreślali wielką gościnność Polaków i precyzyjnie przygotowany plan, który udało się zrealizować w całości.
Rewizyta nastąpi w przyszłym roku w kwietniu i w tym czasie będzie obchodzone  10 – lecie podpisania oficjalnej współpracy pomiędzy gminą Grodzisk a Betton.
Wizytę francuskich gości przygotowało Grodziskie Stowarzyszenie Na Rzecz Współpracy z Zagranicą, które serdecznie dziękuje wszystkim rodzinom goszczącym delegację za ciepłe i serdeczne przyjęcie.