Rok 2011

W dniach 10-12  czerwca 2011 roku, do Grodziska Wielkopolskiego przyjechały delegacje z Litwy, Ukrainy i Belgii – miast partnerskich naszej gminy.  Takie spotkania, których celem jest zacieśnianie współpracy mają miejsce corocznie a ich konsekwencją są liczne wymiany młodzieży, grup muzycznych i tanecznych a także całych rodzin. W tym roku wizyta była tym bardziej wyjątkowa, że z Biržai na Litwie przyjechała do Grodziska delegacja nowo wybranych władz. Podczas spotkania podtrzymane zostały zapisy podpisanej w roku 2007 umowy partnerskiej. Nowo wybrana Pani Burmistrz  Biržai wyraziła chęć do dalszej współpracy, będąc pod wielkim wrażeniem naszych działań. Goście czynnie brali udział w Międzynarodowych Igrzyskach Specjalnych. W Olimpiadzie udział wzięła grupa niepełnosprawnych z Merksplas w Belgii. Ponadto goście mieli okazję podziwiać Grodziską Noc Gwiazd oraz uczestniczyć w V Grodziskim Półmaratonie Słowaka, gdzie osobiście wręczali medale uczestnikom, którzy ukończyli bieg.

   

   

 

W tym roku mija 10 lat od momentu, kiedy to gmina Grodzisk Wielkopolski podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej z niemieckim miasteczkiem Delligsen. Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się w Grodzisku Wielkopolskim w niedzielę, 14 sierpnia 2011 roku w Centrum Kultury RONDO. Na czele zaproszonych gości znalazła się delegacja z miasta Delligsen. Świadkami odnowienia aktu o współpracy pomiędzy miastami, były również delegacje z miasta Merksplas (Belgia) oraz miasta Tabor (Czechy). Wśród gości znaleźli się także Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, delegacja władz powiatowych, Radni III i VI Kadencji, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych gminy.
Jako pierwszy, głos zabrał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, który przybliżył historię kontaktów pomiędzy miastami. Wydarzenia odbywające się na przestrzeni dziesięciu lat obrazowała przygotowana na tą okazję dwujęzyczna prezentacja multimedialna. W swoim przemówieniu Burmistrz podziękował za 10 lat partnerstwa, wzajemnego wspierania się, wspólnej pracy i nawiązanych przyjaźni. Za owoce wieloletniego partnerstwa podziękował także Burmistrz Delligsen Hans Dieter - Krosche.
Ważnym momentem uroczystości było odnowienie aktu o współpracy partnerskiej. Swoje podpisy na dokumencie złożyli Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, Burmistrz Delligsen Hans Dieter -  Krosche oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki.

Na zakończenie spotkania, dla zgromadzonych gości wystąpił Zespół Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk oraz Chór Ottimo. Każdy z gościu na pamiątkę niedzielnego wydarzenia, otrzymał dwujęzyczną książeczkę, przedstawiającą najważniejsze fakty z 10-lecia współpracy dwóch miast.