Rok 2012

Wizyta delegacji z miast partnerskich

W dniach 08 – 11 czerwca 2012 roku w naszym mieście przebywały delegacje z gmin partnerskich.
Na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego, do naszego miasta przyjechały delegacje Delligsen (Niemcy), Dolyny (Ukraina), Birżai (Litwa), Tabor (Czechy)  pod przewodnictwem burmistrzów tych Gmin oraz delegacja Merksplas (Belgia), z Honorowym Obywatelem Grodziska Wielkopolskiego Hermanem Cooremansem na czele.
Przedstawiciele miast partnerskich przybyli do Grodziska Wielkopolskiego w związku z organizowanym VI Półmaratonem Słowaka. Dodatkową atrakcją spotkania były rozpoczynające się w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwa Europy EURO 2012.
W piątkowy wieczór wszystkie delegacje wspólnie obejrzały mecz otwarcie Polska – Grecja, solidarnie kibicując naszym piłkarzom, a następnie mecz Czechy – Rosja.
W sobotni poranek miało miejsce spotkanie w grodziskim ratuszu. Przybywających na nie, powitał polskimi tańcami Zespół Tańca Ludowego „Cybinka Grodzisk”. Następnie w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie, na którym Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego powitał i podziękował za przybycie do naszego miasta.
Uczestnicy mogli także obejrzeć i wysłuchać krótkiej prezentacji przedstawiającej historię współpracy pomiędzy gminami.
Po spotkaniu, w asyście Grodziskiej Orkiestry Dętej wszyscy udali się na Plac św. Anny, by odsłonić przestrzenną kompozycję kwiatową, utworzoną z okazji EURO 2012. Goście mieli okazję zobaczyć, że z okazji tego święta zostało zawieszonych 16 flag państw, biorących udział w Mistrzostwach Europy Tam także, po raz pierwszy w naszym mieście, zabrzmiał oficjalnie polski hymn Euro 2012 „Koko Euro Spoko”, w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Dętej. Następnym punktem wizyty było podlanie drzewek przyjaźni, upamiętniających zawarte partnerstwo, a ostatnim punktem tej części programu było złożenie przez szefów delegacji oraz Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego i  Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kineckiego kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności.
Zaraz po tym goście udali się wycieczkę do Poznania, gdzie wszyscy mieli okazję wysłuchać koncertu Grodziskiej Orkiestry Dętej na poznańskim Starym Rynku oraz zwiedzić utworzoną na czas EURO 2012 strefę kibica.
Po powrocie do Grodziska miały miejsce rozmowy na temat dalszej współpracy. Omówiono wymianę młodzieży z litewską gminą Birżai i ukraińską Dolyną, wymianę strażacką z niemieckim Delligsen oraz uczestnictwo członków Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych, zaplanowanej w belgijskim Merksplas na sierpień tego roku.
W niedzielne przedpołudnie delegacje wzięły udział w otwarciu VI Grodziskiego Półmaratonu Słowaka, a następnie szefowie delegacji czynnie uczestniczyli w dekorowaniu biegaczy, wbiegających na linię mety.
Po zakończeniu Półmaratonu goście opuścili nasze miasto.
To było bardzo udane spotkanie, które z pewnością zaowocuje kolejną wymianą, głównie młodzieży. Wizyta była okazją do pokazania, jak bardzo Grodzisk się zmienia. 
Ten fakt potwierdzili nasi goście,  którzy nie kryli zachwytu nad ciągle piękniejącym miastem i świetną organizacją Grodziskiego Półmaratonu "Słowaka". Być może już wkrótce podobną imprezę zorganizuje ukraińskie miasto Dolyna. Z pewnością będą mogli skorzystać z naszego bogatego doświadczenia.

   

   

   

   

   

   

 

Olimpiada Specjalna Belgia 2012

W dniu 23 sierpnia 2012 roku o godzinie 5.00 rano z pod Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim wyruszyła 30-osobowa delegacja do Belgii, miasta partnerskiego Merksplas. Gminę Grodzisk Wielkopolski reprezentowały: Honorata Kozłowska – Zastępca Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, Iwona Prusak-Skarbnik Gminy wraz z pracownikami Urzędu  - Elizą Stefańską i Magdaleną Majcherek, a także  Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Pani Alina Kachlicka wraz z Paniami Radnymi - Danutą Grzanowską, Jolantą Floraszek  i Renatą Bosacką. Jednak najważniejszymi uczestnikami wyjazdu było 10 uczestników  I Olimpiady Specjalnej w Merksplas wraz z opiekunami. Po przyjedzie  i zakwaterowaniu w miejscowości Hoogstraten, grupa z Polski wzięła udział w spotkaniu z władzami miasta Merksplas podczas, którego nastąpiło  oficjalne powitanie. W drugim dniu pobytu grupa zwiedzała miasto kulturowe Flandrii – Turnhout. Głównym celem wyjazdu był jednak udział w I Olimpiadzie Specjalnej, której wszyscy wyczekiwali z niecierpliwieniem. Olimpiada w Merksplas rozpoczęła się uroczystym przemarszem z pod Ratusza, prowadzonym przez Orkiestrę, która po przybyciu na obiekty sportowe odegrała hymn belgijski i polski. Uroczystego Otwarcia Igrzysk dokonał Burmistrz Miasta Frank Wilrycx. Znicz Olimpijski zapalony został przez Dennisa Meynisa, który okazał się najlepszym zawodnikiem Olimpiady. Uczestnicy wzmagań sportowych próbowali swoich sił w następujących dyscyplinach: skok wzwyż, biegi, skok w dal , rzut kula, które odbywały sie przed południem. Natomiast po południu odbywały sie bloki tematyczne: judo, tenis stołowy, tenis ziemny, siatkówka, gry sprawnościowe w których  mógł wziąć udział każdy.
Piękne, choć czasem przekropne niebo, oraz cudowna atmosfera udzieliły się każdemu. Wszyscy Olimpijczycy otrzymali medale za udział w Olimpiadzie oraz dodatkowe medale za zwycięstwo w poszczególnych konkurencjach.  Medale otrzymali:
II miejsce za skok w wzwyż – Łukasz Hoffman,
II miejsce za rzut kulą – Szymon Koszuta,
II miejsce za rzut kulą – Michał Bandel,
III miejsce w biegu na 300 m – Marcin Rybicki
I miejsce w sztafecie 4x100m – Łukasz Hoffman, Szymon Koszuta, Mateusz Kleszcz, Marcin Rybicki.
Łącznie grupa sportowców z Grodziska Wielkopolskiego zdobyła 18 medali. To był piękny i niezapomniany dzień, pełen wrażeń i wzruszeń. W niedzielę uczestnicy wyjazdu odwiedzili Ośrodek dla osób z upośledzeniem umysłowym w Zwart Goor.  Malowniczo położony ośrodek stanowi stałe miejsce zamieszkania dla około 300  osób. Ośrodek wyposażony w lokale mieszkalne, pracownie: plastyczną, rzeźbiarską, kulinarno- cukierniczą, a także miejsce do rehabilitacji i masażu oraz pokój tzw.”przytulań”, który zrobił na uczestnikach największe wrażenie. Kończąc wizytę w Zwart Goor  uczestnicy grodziskich warsztatów ofiarowali Dyrektorowi Ośrodka obraz oraz tomik poezji. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie bardzo ciekawego geograficznie miejsca – miasta przynależnego do dwóch państw: Baarles Hartag , które należy do Belgii i Baarles Nassen które należy do Holandii. Dla wszystkich uczestników było to niezwykłe przeżycie maszerować po chodniku, który w połowie był belgijski, a w połowie holenderski. Ostatnim punktem programu pobytu w Merksplas była pożegnalna kolacja, na której nie zabrakło ciepłych słów i podziękowań od grodziskiej delegacji dla całego komitetu organizacyjnego I Olimpiady Specjalnej z Hermanem  Cooremans, Honorowym Obywatelem Grodziska Wielkopolskiego, na czele.
Dni Olimpiady Specjalnej w okresie od 23-27 sierpnia 2012 roku w Merksplas, to czas pełen niezapomnianych wrażeń, wielu pozytywnych emocji i wzruszeń, a dla Grodziskich Sportowców  możliwość wskrzeszenia w sobie  ducha walki sportowej.