Rok 2013

Młodzież z Dolyny w naszym mieście

W poniedziałek, 8 kwietnia 2013 roku, do naszego miasta przyjechała grupa młodzieży z miasta partnerskiego Dolyna na Ukrainie. Młodzież ze Szkoły nr 6 (o poszerzonym programie nauczania języków obcych) z Dolyny na Ukrainie, odwiedziła nasze miasto w ramach międzynarodowej wymiany. Z grupą przybył Dyrektor Szkoły  -  Pan Georgii Vasyliuk  oraz  dwie opiekunki  – Panie  Natalia Kostenka i  Ielyzaveta  Ovcharenko.

Pierwszym punktem pobytu w naszym 710 - letnim grodzie,  był spacer po mieście. Uczniowie wraz z kolegami z grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego poznawali historię oraz zapoznawali się z najważniejszymi miejscami i zabytkami Grodziska.

W środę, 9 kwietnia o godzinie 9.00 cała grupa spotkała się w grodziskim ratuszu z Burmistrzem Henrykiem Szymańskim.

W czasie wizyty młodzi mieszkańcy z Ukrainy uczestniczyli także w zajęciach szkolnych, poznawali  życie codzienne  polskich  rodzin,  zapoznawali się z historią i kulturą regionu podczas zwiedzania miasta, wycieczek do Poznania i Wolsztyna. Bogaty program wizyty, mógł być zrealizowany dzięki wsparciu Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego i Grodziskiego Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą. Mamy nadzieje, że kontakty między klubami europejskimi z naszego liceum i Szkoły nr 6 z Dolyny będą się nadal rozwijać i pomogą naszym ukraińskim przyjaciołom w zbliżeniu do Unii Europejskiej, a także pozwolą na zawiązanie nowych przyjaźni, zbliżając do siebie młodych mieszkańców sąsiadujących narodów.