Wizyta gości z Merksplas
Na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, w dniach od 23 do 27 maja, w naszym mieście przebywała 23 - osobowa grupa mieszkańców z partnerskiego miasta Merksplas. Przyjechała ona na organizowane 25 maja X Międzynarodowe Igrzyska Specjalne.
Podczas pobytu, oprócz wspólnych spotkań, goście zwiedzili Poznań oraz Termy Maltańskie.
W piątek na zaproszenie Burmistrza, odwiedzili także miejski ratusz. Była to okazja do podziękowań i zapewnienia o dalszej współpracy oraz przyjeździe gości za dwa lata na kolejne XI Międzynarodowe Igrzyska Specjalne w Grodzisku Wielkopolski. Po sobotnich zmaganiach, w niedzielę 26 maja delegacja z Belgii uczestniczyła w spotkaniu informacyjno – integracyjnym z uczestnikami Grodziskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy.
Międzynarodowe Igrzyska Specjalne
W sobotę, 25 maja na terenie Zespołu Otwartych Obiektów Sportowo – Rekreacyjnych w Grodzisku Wielkopolskim odbyły się X Międzynarodowe Igrzyska Specjalne. Udział w nich wzięło 150 niepełnosprawnych sportowców z 13 drużyn. 12 drużyn z województwa wielkopolskiego oraz 1 drużyna z Belgijskiej gminy Merksplas. Nad bezpieczeństwem oraz prawidłowym przebiegiem igrzysk czuwało blisko 120 opiekunów i wolontariuszy.
Igrzyska rozpoczęły się uroczystym przemarszem przy dźwiękach Grodziskiej Orkiestry Dętej z flagą olimpijską i odpaleniem olimpijskiego znicza. Uroczystego otwarcia igrzysk dokonali wspólnie Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański oraz Wicestarosta Grodziski Antoni Kłak.
Natomiast znicz olimpijski odpalił para olimpijczyk Konrad Kołbik, wielokrotny Mistrz Polski w pływaniu. W tym samym czasie, w niebo poleciały gołębie.
Podczas Igrzysk, każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w dwóch dyscyplinach. Do wyboru mieli: skok w dal, skok wzwyż, w zależności od stopnia niepełnosprawności bieg na 50, 100 lub 300 metrów, sztafetę, pchnięcie kulą oraz wyścig kolarski na czas na odcinku 300 metrów. Specjalne dyscypliny: rzut piłeczką palantową oraz rzut piłką do kosza, przygotowano dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Ze względu na niesprzyjającą aurę, organizatorzy postanowili odwołać sztafetę zunifikowaną, a wręczenie medali, nagród odbyło się na sali gimnastycznej SP Nr 1. Każdy zawodnik otrzymał upominek, a Ci którym nie poszczęściło się i nie zajęli miejsca na podium, otrzymali odznaczenia za udział w Igrzyskach.
W klasyfikacji końcowej w drużynowej rywalizacji I miejsce zajęło PSOUU Koło w Grodzisku Wlkp., II miejsce Stowarzyszenie „SERCE” w Rakoniewicach, III miejsce SP Nr im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wlkp.
Międzynarodowe igrzyska uświetniły swoim występem Grodziska Orkiestra Dęta, dzieci z grup tanecznych Szkoły Podstawowej nr 1 im Polskich Olimpijczyków oraz soliści Zofia Kaczmarek oraz Konstanty Kinecki, a także tancerze z WTZ w Grodzisku Wlkp.
Międzynarodowe Igrzyska Specjalne Grodzisk 2013 zakończyły się utworzeniem przez wszystkich uczestników, organizatorów, gości wolontariuszy kręgu i wspólne odśpiewanie pieśni pożegnalnej.
Delegacje z miast partnerskich na uroczystościach 710-lecia Grodziska Wielkopolskiego
Przyjaciele z miast partnerskich: Betton (Francja), Delligsen (Niemcy), Merksplas (Belgia), Dolyna (Ukraina) przybyli do Grodziska Wielkopolskiego w dniach 7-9 czerwca 2013 roku, by wspólnie z nami świętować jubileusz 710-lecia miasta.
W piątek, goście uczestniczyli w uroczystościach w Centrum Kultury RONDO, mszy świętej, złożyli wraz z mieszkańcami wiązanki kwiatów pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa i pod Pomnikiem Wdzięczności oraz uczcili pamięć Grodziszczan pomordowanych w Katyniu.
W sobotni poranek, delegacje spotkały się w grodziskim ratuszu z Burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego Henrykiem Szymańskim oraz radnymi rady miejskiej.
Sobotnie spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy pomiędzy gminami oraz wskazania kierunków do rozwoju i zacieśnienia więzi z korzyścią dla gmin i jej mieszkańców.
Przedstawiciele miast partnerskich podkreślali wielokrotnie zauważalny nieustannie rozkwit miasta, który mają okazję podziwiać podczas każdej wizyty w Grodzisku Wielkopolskim.
Korzystając z pięknej sobotniej pogody, goście przeszli ulicami miasta na skwer przyjaźni przy ul. 3 Maja, gdzie podlali posadzone przed kilku laty drzewa przyjaźni – dęby.
Po drodze, mogli podziwiać nowego „Orlika” zlokalizowanego przy grodziskim gimnazjum oraz uczestniczyć w nagradzaniu zwycięzców gminnych zawodów sportowych, rozgrywanych na terenie Grodziskiego Centrum Sportu przy ul. Chopina. Wiele emocji wzbudziło dopingowanie najmłodszym – przedszkolakom – którzy na obiektach rozegrali turniej rekreacyjno – sportowy.
Oprócz licznych oficjalnych spotkań, goście z zaprzyjaźnionych miast uczestniczyli w imprezach kulturalnych i koncertach przygotowanych przez Centrum Kultury RONDO z okazji 710-lecia.