10 lat Polski w UE
W dniu 30 kwietnia 2014 w Centrum Kultury Rondo, odbyła się konferencja popularno – naukowa z okazji 10 – lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, która zainaugurowała obchody tego wyjątkowego jubileuszu w Gminie Grodzisk Wielkopolski.
Na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kineckiego, do sali widowiskowej CK Rondo przybyli: poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, poseł na Sejm RP Stanisław Kalemba, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Balcerek, Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu Andrzej Bobrowski, Radni Rady Miejskiej, Dyrektorzy zakładów pracy, instytucji, szkół, młodzież szkolna przedstawiciele organizacji pozarządowych.
W konferencji wzięły także udział delegacje z gmin partnerskich: Biržai (Litwa), Delligsen (Niemcy), Tabor (Czechy), które przyjechały do Grodziska na obchody 10-lecia Polski w UE.
Spotkanie rozpoczęło się hymnem UE „Oda do radości” w wykonaniu chóru z Liceum Ogólnokształcącego „LOJS” pod batutą Renaty Bosackiej, po którym okolicznościowy wykład „Korzyści członkostwa w UE na przykładzie gminy Grodzisk Wielkopolski” wygłosił Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański. Gospodarz Gminy przedstawił szereg zadań zrealizowanych przy wsparciu środków z UE.
W dalszej kolejności, wykład „10 lat Polski w UE, oczekiwania, wyzwania, osiągnięcia, plany” zaprezentował Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb. Część naukową zakończył wykład dr hab., profesora UAM w Poznaniu Zbigniewa Chachóra „10 hipotez na 10 – lecie Polski w UE”.
Kolejnym punktem konferencji był występ Grupy Teatralnej Arlekin pod kierunkiem Hanny Mańkowskiej, która wraz z ZTL „Cybinka Grodzisk”, chórem LOJS, chórem KANTYLENA ze szkoły Podstawowej nr 1 i dziećmi z klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 4 zabrała uczestników w „Podróż pociągiem po Europie”, ukazując za pomocą ciekawych i dowcipnych dialogów oraz pięknej muzyki, państwa należące do Zjednoczonej Europy.
Konferencja była ciekawą lekcją 10 – letniej historii Polski. Dowiodła, jak wiele nasz naród zyskał, dzięki wejściu do Unii Europejskiej, jak wiele zyskały lokalne społeczności. Z dumą możemy powiedzieć, że i Grodzisk Wielkopolski odrobił lekcje z przynależności do struktur unijnych.
Dalsza część uroczystości odbyła się na Starym Rynku, gdzie od godziny 20.00 na scenie zaprezentował się chór LO oraz chór ze Szkoły Podstawowej nr 1, przedstawiając program muzyczny poświęcony 10 – leciu członkostwa Polski w UE. Kolejnym punktem programu był Maciej Markiewicz w Show - Piano Impressions. Następnie na murach ratusza, przy akompaniamencie hymnu Unii Europejskiej w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Dętej spuszczone zostały flagi Unii Europejskiej i Polski. Obecnych na rynku powitał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, który wygłosił okolicznościowe wystąpienie, zakończone złożeniem uroczystego aktu na płycie rynku. W składanej tubie znalazł się program tegorocznych wydarzeń oraz okolicznościowy akt, na którym swoje podpisy złożyli obecni na rynku mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego oraz zaproszeni goście i przedstawiciele władz samorządowych z terenu gminy Grodzisk Wielkopolski. Złożenia aktu dokonali Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański i Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki. Kilka słów do mieszkańców przekazali także Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, oraz przedstawiciele miast partnerskich naszej gminy, z Czech, Litwy i Niemiec. Na zakończenie dla zgromadzonych wystąpiła gwiazda wieczoru zespół Modesta Pastiche, który poprzez znany wszystkim repertuar zaprosił do wspólnej zabawy. Piękny, środowy wieczór zwieńczył pokaz laserowy oraz fajerwerki. To jednak nie koniec atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla mieszkańców. 1 maja o godzinie 9.00 nastąpiło uroczyste osłonięcie tablic z nazwami rond miast partnerskich, w którym udział wzięli zaproszeni goście z zagranicy oraz Radni Rady Miejskiej. Jako pierwsze swoje rondo odsłoniła delegacja z belgijskiego Merksplas, kolejno odsłaniano rondo francuskiego Betton, niemieckiego Delligsen, litewskiego Biržai oraz ukraińskiej Dolyny. O godzinie 18.00 na grodziskim rynku wystąpili: Zespół śpiewaczy Zdrojowianie, Grodziska Orkiestra Dęta oraz Orkiestra Grodziskich Weteranów. To wydarzenie przyciągnęło sporą rzeszę mieszkańców, którzy z wielkim zainteresowaniem słuchali przygotowanego programu muzycznego. Dla niejednych była to jedyna okazja by po 30 latach zagrać ponownie w szeregach Grodziskiej Orkiestry Dętej. Koncert bardzo podobał się zgromadzonej publiczności, która owacjami na stojąco podziękowała występującym.
Niech te 10 lat Polski w UE będzie dla Nas wszystkich cennym bagażem doświadczeń, który wykorzystamy na kolejne lata, by Grodzisk Wielkopolski nieustannie się rozwijał i korzystał z dobroci członkostwa w zjednoczonej Europie.