Rok 2014

Przyjaźń polsko – francuska kwitnie

W dniach 15 – 23 lipca 2014 roku 50 – osobowa grupa członków i sympatyków Grodziskiego Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą przebywała z wizytą u przyjaciół w partnerskiej gminie Betton (Francja).

Uczestnicy opuścili Grodzisk Wielkopolski 15 lipca wczesnym rankiem i udali się do belgijskiego Hoogstraten na nocleg, w organizacji którego bardzo pomogli przyjaciele Grodziska: Herman Cooremans i Mil Van den Bosch. Następnego dnia rano, grodziszczanie wyruszyli do Francji, a do Betton dotarli w godzinach wieczornych. Tam zostali powitani przez członków stowarzyszenia Comité de Jumelages i francuskie rodziny. Po powitaniu i zaprezentowaniu programu, udali się do domów bretończyków.

W czwartek 17 lipca Polacy i ich francuscy gospodarze wzięli udział w wycieczce do dwóch normandzkich miast: Villedieu-les-Poêles, gdzie między innymi zwiedzili fabrykę dzwonów oraz Granville nad brzegiem Morza Północnego. Był czas na spacer, zwiedzanie i kąpiel w morzu.

Po powrocie do Betton i krótkim wypoczynku Polacy i Francuzi spotkali się w plenerze, by degustować kuchnię bretońską (słynne galettes- saucisses) oraz pośpiewać polskie i francuskie piosenki. Spotkanie było także okazją do omówienia planów  na kolejne lata wzajemnej współpracy.

Na piątek 17 lipca gospodarze zaplanowali kolejną wycieczkę: wyjazd nad Ocean Atlantycki. na côte Sauvage (dzikie wybrzeże) w Quiberon. Czas upłynął na spacerze, kąpieli w wodach oceanu i wspólnym pikniku. Po pobycie na dzikim wybrzeżu, uczestnicy pojechali do miejscowości Carnac. W okolicy miasta znajduje się „aleja” wyznaczona kamieniami datowanymi na około 4 500 lat p.n.e. 555 ustawionych w pionie menhirów tworzy 13 rzędów o długości 280 metrów każdy. Najwyższe menhiry mierzą 6,5 metra. Łącznie jest ich tu około 3 tysięcy.

Kolejnym etapem wycieczki było sanktuarium w miejscowości Sainte-Anne-d'Auray - miejscu kultu św. Anny, matka Najświętszej Maryi Panny. Szacuje się, że do sanktuarium św. Anny przybywa rocznie około miliona pątników. W 1996 r. jednym z nich był Papież Jan Paweł II, który w Sainte-Anne-d'Auray odprawił mszę św., a następnie spotkał się z młodymi małżeństwami i ich dziećmi.

Sobota 18 lipca była dniem spędzonym na zakupach i zwiedzaniu miasta Betton. Należy zaznaczyć, że jedna z ulic Betton nosi nazwę „Ulica Grodziska”.

 Po południu miały miejsce gry i zabawy w polsko – francuskich grupach. Zawodnicy między innymi rzucali monetą do celu i  grali w kręgle.

Wieczorem odbyło się oficjalne spotkanie z władzami miasta Betton i Comité de Jumelages, w którym wziął udział konsul honorowy w Rennes Michel Dorin. Na spotkaniu przedstawiciele Grodziskiego Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą przekazali dar od samorządu grodziskiego – obraz z uwidocznionym rauszem miejskim oraz pozdrowienia od Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kineckiego. Po zakończeniu oficjalnej części nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców popołudniowych konkurencji sportowych, a następnie do późnych godzin nocnych bawiono się w rytm polskich i francuskich szlagierów.

Niedziela była dniem wolnym, spędzonym w rodzinach zgodnie z programem indywidualnym. Była okazja do zwiedzenia Rennes, opactwa w Mont Saint Michel, plaży w Saint Malo i innych atrakcji urokliwej Bretanii.

W poniedziałek rano, uczestnicy, pożegnani przez wspaniałych bretończyków udali się w drogę powrotną do Hoogstraten. Wtorek 22 lipca spędzili w Parlamencie Europejskim, na zaproszenie posła do PE Andrzeja Grzyba. Grodziszczanie mieli okazję zwiedzić salę plenarną, salę konferencyjną, wziąć udział w konferencji i spotkać wielu polskich parlamentarzystów.

Po zakończeniu wizyty w PE, był czas na zwiedzanie Brukseli i degustację słynnych belgijskich frytek.

W środę 23 lipca w godzinach wieczornych zakończyła się wspaniała wycieczka do Francji i Belgii. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni uczestnicy powiedzieli sobie „au revoir”.

Po wakacjach rozpoczną się przygotowania do przyjazdu gości z Betton w przyszłym roku. Nastąpi to prawdopodobnie w sierpniu. Będzie to już dziewiąty przyjazd Francuzów do Grodziska Wielkopolskiego!

Wyjazd do Betton został zorganizowany przez Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą przy finansowym wsparciu środków z budżetu gminy Grodzisk Wielkopolski w ramach zadania „Rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami Gmin zaprzyjaźnionych z Gminą Grodzisk Wlkp.”, na podstawie przepisów działu II rozdziału 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. „o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.