Rok 2017

W dniach od 8 do 12 czerwca 2017 roku w Grodzisku Wielkopolskim przebywała delegacja z gminy Brod z Bośni Hercegowiny, z Republiki Serbskiej. Delegacja z Burmistrzem Ilija Jovičićem na czele przyjechała do Grodziska Wielkopolskiego, by w obecności Rady Miejskiej podpisać porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy obiema gminami.  Dodajmy, że 26 lipca 2016 roku w Brod Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Kineckim podpisali tożsame porozumienie.

W sobotę, 10 czerwca w grodziskim ratuszu miało miejsce uroczyste podpisanie aktu, który w imieniu gminy Grodzisk Wielkopolski podpisali Burmistrz Henryk Szymański i Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki, a w imieniu gminy Brod Burmistrz Ilija Jovičić oraz I Doradca Goran Garačic. Na spotkaniu obecni byli Radni Rady Miejskiej oraz biegacze z Brod, którzy przyjechali do Grodziska Wielkopolskiego na zaproszenie Grodziskiego Klubu Biegacza, by pobiec w XI Hunters Grodziskim Półmaratonie „Słowaka”.

Współpraca pomiędzy gminami odbywać się będzie na wielu płaszczyznach. Zarówno w sferze kultury, sportu, turystyki, oświaty, gospodarki, wymiany doświadczeń jak i wymiany młodzieży. Szczegółowe programy współpracy zostaną ustalone oddzielnie. Po spotkaniu delegacja z Brod zasadziła drzewo przyjaźni polsko – serbskiej oraz odsłoniła drogowskaz wskazujący kierunek i ilość km do Brod.

W sobotę do Grodziska Wielkopolskiego przyjechała także delegacja z biegaczami z Delligsen z Niemiec, by wziąć udział w XI Huntres Grodziskim Półmaratonie „Słowaka”.

Podczas pobytu goście zwiedzili grodziskie firmy i zakłady pracy, a także gminne obiekty sportowe i inwestycje zrealizowane przy udziale środków zewnętrznych. W trakcie XI Hunters Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka” przyjaciele z miast partnerskich kibicowali swoim biegaczom oraz wręczali medale tym, którzy szczęśliwie osiągnęli linię mety.