Rok 2017

Wizyta gości z miasta partnerskiego Betton we Francji

W dniach 21 – 27 sierpnia, Grodzisk Wielkopolski gościł rodziny z francuskiej gminy Betton.
Tym razem odwiedziły nas 41 osoby, w tym 22, które po raz pierwszy przyjechały do Polski.
Gości powitał deszcz, ale kolejne dni upływały w pięknej, słonecznej pogodzie.
We wtorek Francuzi zwiedzili miasto. Odwiedzili kościoły, park, pałac, przeszli się uliczkami naszego urokliwego miasteczka, a na końcu zwiedzili Centrum Edukacyjno  - Ekologiczne „Pod Chmurką”.
W godzinach wieczornych odbył się koncert piosenek i melodii „Europo witaj nam”, w wykonaniu chóru, obecnych i dawnych solistów chóru „Kantylena” pod batutą Renaty Bosackiej. Uczestnicy wysłuchali piosenek zaśpiewanych w języku polskim, rosyjskim, angielskim, niemieckim, czeskim i oczywiście w języku francuskim, a także melodii fortepianowych w wykonaniu Konstantego Kineckiego – grodziskiego licealisty i absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Tomyślu.
W drugiej części koncertu wystąpił Zespół Tańca Ludowego „Cybinka Grodzisk”. Goście zobaczyli polskie tańce w wykonaniu najmłodszych i najstarszych członków Zespołu.
W środę przybyli do ratusza na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego. Gospodarz Gminy opowiedział Francuzom o zasadach funkcjonowania i strukturze jednostki samorządu terytorialnego oraz o najważniejszych przedsięwzięciach Grodziska Wielkopolskiego. Z ust delegacji padało szereg pytań, w tym dotyczących organizacji pozarządowych.
Po zakończeniu spotkania, goście wraz z polskimi rodzinami udali się do Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Zdroju na turniej strzelecki o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Gdy jedni strzelali, inni brali udział w zajęciach sportowych, przygotowanych przez UTW w Grodzisku Wielkopolskim. 9 – osobowa grupa nastolatków udała się natomiast na przejażdżkę rowerową. Po wyczerpujących zawodach sportowych, wszyscy degustowali polskie potrawy z grilla, a na zakończenie zwycięzcy turnieju otrzymali pamiątkowe puchary.
W godzinach wieczornych, naszym gościom zaprezentowała się Grodziska Orkiestra Dęta im. Stanisława Słowińskiego pod batutą Renaty Kubale.
W czwartek Francuzi i Polacy pojechali wspólnie do Łodzi. Łódź to miasto czterech kultur, ze słynną ulicą Piotrkowską, która ma ponad 4 km długości.
W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Włókiennictwa w tzw. Białej Fabryce – najstarszej łódzkiej fabryce, spacer po 19-wiecznym kompleksie przemysłowo-rezydencjonalnym Księży Młyn, zwiedzanie Muzeum Miasta w pałacu fabrykanckim Izraela Poznańskiego, spacer po Manufakturze, spacer po środkowym odcinku ulicy Piotrkowskiej, zwiedzanie nowoczesnego dworca kolejowego i wiele innych atrakcji.
W piątek natomiast Francuzi zwiedzili Poznań, w tym między innymi Ostrów Tumski, Farę Poznańską, Stary Rynek z koziołkami i Dom Bretanii. Był czas na odpoczynek i drobne zakupy.
Sobota była ostatnim, wspólnym dniem. Czas organizowały je indywidualnie polskie rodziny, według własnego uznania.
W niedzielę rano trzeba było się pożegnać. Punktualnie o godzinie 9.00, Francuzi udali się w drogę do Berlina, a stamtąd samolotem do Nantes i dalej do Betton. Na miejscu zameldowali się o godzinie 21.00. Pełni wrażeń i zadowoleni, urzeczeni polską gościnnością i pięknem naszej Ojczyzny.
Organizatorem spotkania było Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą, przy finansowym wsparciu środków z budżetu Gminy Grodzisk Wielkopolski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzinom, które gościły w swych domach Przyjaciół z Betton i zapraszamy je do przyszłorocznej rewizyty.