Trwają przygotowania do sezonu zimowego

Trwają losowe kontrole posesji w celu sprawdzenia opału przygotowanego na okres jesienno – zimowy.
Prowadzone kontrole wraz z policją mają na celu wyeliminowanie źródeł zatruwania powietrza, walki z dokuczliwym smogiem oraz uświadomienia mieszkańcom, że decyzja każdej osoby dotycząca tego co wrzuci do pieca oraz jak w nim rozpali ma wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy wszyscy.

W związku ze zbliżającym się okresem grzewczym przypominamy:

CZYM MOŻNA PALIĆ W PIECU:
- drewno nieprzetworzone i nieimpregnowane,
- węgiel, koks,
- papier, tektura i opakowania z papieru,
- odpady z kory i korka,
- trociny, wióry i ścinki,
- pellet, brykiet drzewny,
- zboże.      

 CZYM NIE WOLNOPALIĆ W PIECU?
- odpady plastikowe, butelki po napojach, kartony po sokach i mleku, styropianu
- zużyte opony i inne odpady z gumy,
- lakierowanych i malowanych elementów drewnianych, mebli oraz płyt klejonych, lakierowanych i malowanych,
- sztucznej i naturalnej skóry, odzieży i tekstyliów, obuwia,
- baterii, przewodów, kabli,
- opakowań po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin i innych chemikaliach.
- opakowań i pozostałości po farbach i lakierach,
- papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

 PRZYGOTOWANIE DREWNA
Podstawowym zadaniem sezonowania drewna jest redukcja jego wilgotności. Zgodnie z uchwałą antysmogową drewno odpowiednie do opału powinno zawierać nie więcej, niż 20% wody. Żeby to osiągnąć, niezbędne jest jego prawidłowe składowanie. Najlepiej jest ułożyć je w suchym, oddzielonym od gleby miejscu, tak by zapewniony był przewiew.
Idealnym miejscem na przechowywanie drewna jest drewutnia lub zadaszona pergola, w której opał będzie zabezpieczony przed deszczem czy śniegiem, a jednocześnie nie nabierze wilgoci przez nieodpowiednią wentylację, które zapewnią stałą cyrkulację powietrza.

PRZYGOTOWANIE WĘGLA
Miejsce przechowywania węgla najczęściej wyznacza wygoda. Z racji tego, że jego przenoszenie jest uciążliwe, materiał można z powodzeniem składować w pobliżu kotła.
W przechowywaniu węgla trzeba wziąć pod uwagę również względy bezpieczeństwa. Minimalna odległość od kotła powinna wynosić minimum 1 metr. Zapobiegnie to wypadaniu żaru z pieca bezpośrednio na łatwopalny surowiec. Niezbędna jest też odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu, czyli montaż otworów nawiewnych.
Wcześniejszy zakup i odpowiednie przygotowanie drewna i węgla pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale i zyskać surowiec, który łatwiej się rozpala i dłużej utrzymuje wysoką temperaturę, a przede wszystkim spełnia kryteria uchwały antysmogowej.
Rozpalanie nieprawidłowo przygotowanym drewnem źle wpływa na przewód kominowy przez odkładanie się kreozotu, rakotwórczego składnika smoły, który dodatkowo pogarsza zjawisko smogu.
Źle przechowywany węgiel pod wpływem wilgoci może tracić kaloryczność, a to powoduje mniej wydajne ogrzewanie. Wilgotny węgiel, podobnie jak drewno, również trudniej jest rozpalić i utrzymać optymalną temperaturę i płomień.

 

 

 

 

 

Najchetniej czytane

2020-07-02
Ostatnie pożegnanie
2020-07-30
Stan epidemiologiczny na dzień 29 lipca 2020 roku
2020-09-29
SPRZEDAJ - WYMIEŃ na grodziskim "pchlim targu" w dniu 3 października
2020-06-29
Zapraszamy na Wakacyjny Rajd Nordic Walking
2020-07-14
SERCE na nakrętki
„Rozwój elektronicznych systemów obsługi obywateli oraz systemów wspomagających funkcjonowanie Gminy Grodzisk Wielkopolski”
Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim