fontanna solankowa

W grodziskim Centrum Ekologiczno – Edukacyjnym pod chmurką zainstalowano fontannę solankową. Powstała z naturalnego kamienia, z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych i doborem materiałów dedykowanych do pracy w środowisku solanki Zabłockiej.

Elementami składowymi solanki są: pompa ze stali nierdzewnej, zbiornik na solankę, niecka wraz z kamieniem centralnym, oświetlenie oraz elektryczna szafa sterująca.

Uzupełnienie solanki w zbiorniku odbywa się poprzez wtłaczanie jej przez właz górny zbiornika. Ze zbiornika solanka jest pompowana na górę kamienia. Kamień został oszlifowany w taki sposób, aby solanka rozlewała się odpowiednio po nieregularnym kształcie.

Podczas obiegu solanki w układzie zamkniętym na fontannę z fontanny do zbiornika, woda z solanki odparowuje, a sól wytrąca się na kamieniu oraz w niecce.

Zakłada się, ze solanka w obiegu fontanny powinna mieć stężenie 3-10%.

Wszelkie parametry dotyczące wody solankowej są zamieszczone na tablicy informacyjnej.

Zachęcamy do korzystania z solanki, rekreacji w tym urokliwym zakątku. Można spędzić tam czas wdychając woń solanki, wsłuchać się w szum spływającej wody. W celu pełnego korzystania z miejsca relaksu zamontowano dwie ławki oraz posadzono drzewa

Z solanki można korzystać bez ograniczeń, zalecane godziny to 10.00 – 20.00

Zapraszamy!

Solanka powstała przy finansowym wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność

 

 

 

 

 

W dniu 21 czerwca 2022 roku przed  fontanną solankową w Centrum Edukacyjno – Ekologicznym pod Chmurką, odbyły się warsztaty solankowe, degustacja  solanki oraz prelekcja dotycząca wartości prozdrowotnych fontann solankowych, przeprowadzone przez pracowników Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim.

Podczas spotkania Pracownicy podkreślili ekologiczny wpływ solanki na poprawę jakości wdychanego powietrza, a także pozytywne skutki wdychania solanki na oczyszczanie  płuc ze smogu. Podczas warsztatów zachęcano także do  stosowania ekologicznych źródeł ciepła oraz do wspólnego dbania o  jakość powietrza.

Zapraszamy do korzystania z walorów fontanny!