Położenie, dane gminy

Grodzisk Wielkopolski
Obszar 134,5 km2

Ludność ( dane na dzień 04.03.2020 r.)
Miasto 14 523
Miasto + gmina 19 794

   W południowej części Wysoczyzny Poznańskiej, przy dawnym szlaku handlowym łączącym miasta Dolnego Śląska z Poznaniem, leży Grodzisk Wielkopolski. Najstarszy dokument świadczący o prawach miejskich pochodzi z 1303 r. Od XV w. rozwijające się miasto, znajdowało się kolejno w rękach Ostrorogów, potem Opalińskich. Grodziszczanie biorą czynny udział w najważniejszych wydarzeniach historycznych. Po uzyskaniu niepodległości, Grodzisk staje się ważnym ośrodkiem administracyjno-przemysłowym. Do 1932 roku jest siedzibą powiatu. W okresie XX-lecia międzywojennego w mieście rozwija się przemysł spożywczy. Działają Zjednoczone Browary Grodziskie, Zakłady Mięsne, Mleczarnia, Tartak i inne. Po drugiej wojnie światowej w Grodzisku zachowały układy przestrzenne dwóch, dawnych organizmów miejskich. Połączone są one ul. Szeroką, która dziś pełni funkcję handlowego centrum. Ośrodkiem najstarszej części miasta jest kwadratowy Stary Rynek z okazałym ratuszem z poł. XIX w. oraz studnia ojca Bernarda z Wąbrzeźna, odbudowana w końcu XIX w., gdy zaprzestano pobierać z niej wodę dla miejscowych browarów, a odrestaurowana w 1995 r. W sąsiedztwie rynku znajduje się szereg ciekawych budynków z XVIII wieku.
Najcenniejszym jednak zabytkiem jest kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej z I połowy XV w. Dwieście lat później przebudowany w stylu manierystycznym. Wewnątrz znajduje się wiele ciekawych zabytków sztuki sakralnej. Przed kościołem rośnie pomnikowa lipa szerokolistna o obwodzie ok. 5 m. Na zachód od Rynku wznosi się dwór zbudowany po połowie XIX w., dziś siedziba Muzealne Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej. Wokół pałacu rozciąga się park, na którego południowym krańcu stoi drewniany kościołek św. Ducha z 1663 roku. Kolejny, barokowy kościół pobernardyński z 1662 roku który znajduje się przy Palcu św. Anny.  Na uwagę zasługuje szereg innych, cennych zabytków pozostawionych nam w spadku przez minione pokolenia. 

Zachęcamy do skorzystania z wirtualnego spaceru po mieście i poznania najcenniejszych zabytków i najciekawszych miejsc : MAPA