Rok 2010

Wizyta chóru „Emanuel” z Dolyny w Grodzisku Wielkopolskim
W dniach 5 – 7 stycznia 2010 roku w Grodzisku Wielkopolskim gościliśmy chór „Emanuel” z zaprzyjaźnionego miasta Dolyna (Ukraina). Chór założony został w 2000 roku i funkcjonuje przy  miejscowej parafii. Goście zaprezentowali grodziskiej publiczności swój repertuar w trzech grodziskich kościołach (Kościół pw. Św. Faustyny, Kościół pw. Św. Jadwigii, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa). 6 stycznia punktualnie o godzinie 15:00 Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański zaprosił gości do ratusza na tradycyjną kawę. Wizyta chóru z Ukrainy zakończyła się spotkaniem integracyjnym z Grodziskim Chórem OTTIMO na którym wspólne śpiewano kolędy.

   

 

Wizyta młodzieży z Dolyny
W dniu od 9 do 15 czerwca 2010 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego gościła grupa młodzieży ze Szkoły nr 6 (o poszerzonym programie nauczania języków obcych) z Doliny na Ukrainie. Z młodzieżą przybył Dyrektor Szkoły  -  Pan Georgii Vasyliuk  oraz  dwie opiekunki  – Pani  Natalia Kostenka i  Ielyzaveta  Ovcharenko. Dolina jest jedną z gmin partnerskich, z którymi nasze miasto utrzymuje ciągłe kontakty. Współpraca naszych szkół została zapoczątkowana podczas wizyty Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego P. Henryka Szymańskiego i opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurosłowak” – P. Violetty Kachlickiej – Garcon we wrześniu 2008r. w Klubie Europejskim w Dolinie. W  lutym  2009r.  gościliśmy  po  raz  pierwszy  młodzież  ukraińską z zaprzyjaźnionego Klubu, a we wrześniu tego roku młodzież z „Eurosłowaka” miała możliwość poznania kultury, życia szkolnego i rodzinnego swoich rówieśników z Doliny. W czasie czerwcowej wizyty młodzież ukraińska uczestniczyła w zajęciach szkolnych, poznawała  życie codzienne  polskich  rodzin,  zapoznawała się z historią i kulturą regionu podczas zwiedzania naszego miasta, wizyty w Muzealnej Izbie Tradycji, wycieczek do Poznania i Wolsztyna. Bogaty program pobytu polsko – ukraińskiej młodzieży, zawierający m in. spotkania integracyjne w wigwamie w Zdroju i w Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej - Promessa mógł być zrealizowany dzięki wsparciu Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego  i Grodziskiego Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą. Mamy nadzieje, że kontakty między klubami europejskimi z naszego liceum i Szkoły nr 6 z Doliny będą się skutecznie rozwijać i pomogą naszym ukraińskim przyjaciołom w zbliżeniu do Unii Europejskiej.

   

Rajd Motocyklowego Stowarzyszenia Pomocy Polakom za Granicą „WSCHÓD – ZACHÓD” z Grodziska Wielkopolskiego
22 osobowa grupa Motocyklowego Stowarzyszenia Pomocy Polakom za Granicą „WSCHÓD – ZACHÓD” z Grodziska Wielkopolskiego odbyła w dniach 22-26 lipca motocyklową wyprawę do miasta Dolyna na Ukrainie. Wyjazd był możliwy, a jego organizacja bardzo ułatwiona dzięki umowie partnerskiej zawartej między gminami Grodzisk Wielkopolski a Dolyną.
Grupa, w podróż wyruszyła w czwartek, 22 lipca po pożegnaniu przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego oraz najbliższych. Do Dolyny dotarli w piątek, zwiedzając po drodze Lwów oraz oddając w imieniu wszystkich mieszkańców Grodziska Wielkopolskiego hołd poległym w walce bohaterów Cmentarza Orląt Lwowskich. Kolejny dzień był czasem zwiedzania, oficjalnych spotkań z przedstawicielami władz Dolyny, ustaleniem możliwych kierunków współpracy ze stowarzyszeniem oraz spotkań i rozmów z mieszkającymi w Dolynie rodakami. 
W niedzielę, 25 lipca po mszy św. odprawionej w języku polskim, specjalnym błogosławieństwie oraz poświęceniu pojazdów grupa wyruszyła w drogę powrotną.
Jak przyznali członkowie grupy motocyklowej, wyjazd do Dolyny był wspaniałą przygodą, a życzliwość mieszkańców Dolyny na długo pozostanie w ich pamięci.

   

 Delegacja z Grodziska Wielkopolskiego na Święcie Dolyny
Przedstawiciele Gminy Grodzisk Wielkopolski oraz Honorowy Obywatel Grodziska Herman Cooremans uczestniczyli w obchodach święta zaprzyjaźnionego miasta Dolyna na Ukrainie, które odbywało się w dniach 21-23 sierpnia.
Grupa delegatów z naszego miasta uczestniczyła we mszy św. w języku polskim, odprawionej w intencji miasta, a także spotkała się  z burmistrzem miasta Dolyny oraz z delegacjami miast partnerskich Dolyny; Mołdawii, Ukrainy oraz polskiego miasta Niemodlina. Zaprzyjaźnione delegacje wzięły udział w uroczystym przemarszu ulicami miasta, a następnie posadziły drzewka na skwerze europejskim. Ważnym punktem programu było odsłonięcie kamienia pod budowę pomnika Matki Boskiej.
Uroczystości uświetniły swoimi występami min. chór z Holandii, który zaprezentował się w koncercie pieśni wykonanych w języku ukraińskim. Podczas imprezy wystąpiła także orkiestra z Dolyny, której występy już we wrześniu będziemy mogli podziwiać w naszym mieście.