Rok 2012

Wizyta delegacji z miast partnerskich

W dniach 08 – 11 czerwca 2012 roku w naszym mieście przebywały delegacje z gmin partnerskich.
Na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego, do naszego miasta przyjechały delegacje Delligsen (Niemcy), Dolyny (Ukraina), Birżai (Litwa), Tabor (Czechy)  pod przewodnictwem burmistrzów tych Gmin oraz delegacja Merksplas (Belgia), z Honorowym Obywatelem Grodziska Wielkopolskiego Hermanem Cooremansem na czele.
Przedstawiciele miast partnerskich przybyli do Grodziska Wielkopolskiego w związku z organizowanym VI Półmaratonem Słowaka. Dodatkową atrakcją spotkania były rozpoczynające się w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwa Europy EURO 2012.
W piątkowy wieczór wszystkie delegacje wspólnie obejrzały mecz otwarcie Polska – Grecja, solidarnie kibicując naszym piłkarzom, a następnie mecz Czechy – Rosja.
W sobotni poranek miało miejsce spotkanie w grodziskim ratuszu. Przybywających na nie, powitał polskimi tańcami Zespół Tańca Ludowego „Cybinka Grodzisk”. Następnie w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie, na którym Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego powitał i podziękował za przybycie do naszego miasta.
Uczestnicy mogli także obejrzeć i wysłuchać krótkiej prezentacji przedstawiającej historię współpracy pomiędzy gminami.
Po spotkaniu, w asyście Grodziskiej Orkiestry Dętej wszyscy udali się na Plac św. Anny, by odsłonić przestrzenną kompozycję kwiatową, utworzoną z okazji EURO 2012. Goście mieli okazję zobaczyć, że z okazji tego święta zostało zawieszonych 16 flag państw, biorących udział w Mistrzostwach Europy Tam także, po raz pierwszy w naszym mieście, zabrzmiał oficjalnie polski hymn Euro 2012 „Koko Euro Spoko”, w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Dętej. Następnym punktem wizyty było podlanie drzewek przyjaźni, upamiętniających zawarte partnerstwo, a ostatnim punktem tej części programu było złożenie przez szefów delegacji oraz Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego i  Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kineckiego kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności.
Zaraz po tym goście udali się wycieczkę do Poznania, gdzie wszyscy mieli okazję wysłuchać koncertu Grodziskiej Orkiestry Dętej na poznańskim Starym Rynku oraz zwiedzić utworzoną na czas EURO 2012 strefę kibica.
Po powrocie do Grodziska miały miejsce rozmowy na temat dalszej współpracy. Omówiono wymianę młodzieży z litewską gminą Birżai i ukraińską Dolyną, wymianę strażacką z niemieckim Delligsen oraz uczestnictwo członków Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych, zaplanowanej w belgijskim Merksplas na sierpień tego roku.
W niedzielne przedpołudnie delegacje wzięły udział w otwarciu VI Grodziskiego Półmaratonu Słowaka, a następnie szefowie delegacji czynnie uczestniczyli w dekorowaniu biegaczy, wbiegających na linię mety.
Po zakończeniu Półmaratonu goście opuścili nasze miasto.
To było bardzo udane spotkanie, które z pewnością zaowocuje kolejną wymianą, głównie młodzieży. Wizyta była okazją do pokazania, jak bardzo Grodzisk się zmienia. 
Ten fakt potwierdzili nasi goście,  którzy nie kryli zachwytu nad ciągle piękniejącym miastem i świetną organizacją Grodziskiego Półmaratonu "Słowaka". Być może już wkrótce podobną imprezę zorganizuje ukraińskie miasto Dolyna. Z pewnością będą mogli skorzystać z naszego bogatego doświadczenia.

   

   

   

   

   

   

 

Drużyna piłkarska z Delligsen

W dniach 22-24 czerwca 2012r. w ramach międzynarodowej współpracy,  w naszym mieście  przebywała drużyna piłkarska z partnerskiego miasta Delligsen.
Gości, powitał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański.
W trakcie pobytu, w piątkowy wieczór,  piłkarze z Niemiec oglądali mecz swojej drużyny narodowej z reprezentacją Grecji.  Nie kryli radości po końcowym gwizdku sędziego, kiedy to pewnym stał się wynik 4 :2 dla zespołu Niemiec.
Natomiast w sobotę w godzinach przedpołudniowych nasi goście, zwiedzali miasto, obiekty na terenie Centrum Sportu, stadion przy ul. Powstańców Chocieszyńskich, oraz strzelnicę w Zdroju. Goście, byli zachwyceni, dostępną bazą sportową oraz urokami miasta.
Następnie o godzinie 16.00, na boisku w Ptaszkowie, rozegrany został turniej piłkarski w którym uczestniczyły: drużyna z Delligsen, Dyskobolii Grodzisk  Wielkopolski i Ptaszkowa. Mecze zostały rozegrane systemem każdy z każdym 2x20minut.
Pierwszy mecz pomiędzy SC Delligsen a Dyskobolią zakończył się wynikiem 0:1.
Drugi mecz rozegrały reprezentacje Dyskobolii i Ptaszkowa. Po zaciętej walce zwyciężyła drużyna  miejscowych 1:3.
Ostatni mecz decydujący o zwycięstwie w turnieju, pomiędzy SC Delligsen i Ptaszkowem, od początku  był zacięty i obfitował w wiele sytuacji podbramkowych. Worek z bramkami rozwiązał się w 10 minucie spotkania po trafieniu zawodnika Ptaszkowa. Pomimo, iż drużyna gości dwukrotnie wychodziła na prowadzenie 2:1 i 3:2, ostatecznie zwyciężył zespół z Ptaszkowa 3:4, pieczętując tym samym zwycięstwo w turnieju.
Puchary za udział w turnieju wręczył Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, przypominając żart który wypowiedział podczas powitania drużyny z Delligsen: "będziemy dla Was gościnni wszędzie oprócz boiska".
Wizyta była bardzo udana i z pewnością zaowocuje kolejnymi przyjaźniami.

   

   

   

 

Integracyjny obóz strażacki

W dniach od 23-27 lipca 2012 r. w Grodzisku Wielkopolskim gościliśmy 15-osobową grupę z partnerskiego miasta Delligsen, która przyjechała na obóz strażacki. We wtorek przed południem młodzież zwiedziła nasze miasto, muzeum oraz odwiedziła Komendę Powiatową PSP. Po południu spotkała się z Burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego Panem Henrykiem Szymańskim w ratuszu, a pod wieczór rywalizowała z młodymi strażakami z jednostek OSP Grodzisk, OSP Słocin, OSP Snowidowo oraz OSP Kąkolewo w zawodach strzeleckich z kbks, które odbyły się na strzelnicy Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Zdroju. Po zawodach strażacy z jednostki OPS Grodzisk Wielkopolski przygotowali kilka konkurencji strażackich oraz pokaz sprzętu. Następnego dnia strażacy wyjechali do Poznania, gdzie razem z przewodnikiem zwiedzali Stare Miasto a na Starym Rynku podziwiali „Poznańskie Koziołki”. Po obiedzie wszyscy świetnie bawili się na Poznańskich Termach. W czwartkowe przedpołudnie odwiedzili Parowozownię w Wolsztynie oraz Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Po południu rywalizowali w zawodach lekkoatletycznych zorganizowanych na terenie Zespołu Otwartych Obiektów Sportowo Rekreacyjnych w Grodzisku Wielkopolskim. Na zakończenie pobytu rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy strażakami z Delligsen a MDP z gminy Grodzisk Wielkopolski. Mecz zakończył się wygraną 4:1 dla Grodziska.

   

   

   

Turniej piłkarski w Delligsen

W dniach 17-19.08.2012r. na zaproszenie władz partnerskiego  miasta Delligsen w Niemczech, w ramach współpracy z zagranicą, reprezentacja piłkarzy Gminy Grodzisk Wielkopolski, składająca się z zawodników Dyskobolii i LSSG Ptaszkowo, uczestniczyła w turnieju piłki nożnej. 

W sobotę o godz 10.00 piłkarzy podczas oficjalnego spotkania w Urzędzie Miasta, bardzo serdecznie powitał Burmistrz Delligsen Dirk Knackstedt.

Nastepnie  nasi piłkarze, zwiedzali miasto i obiekty sportowe na terenie Gminy Flecken Delligsen.

O godzinie 15.00, rozegrany został turniej piłkarski w którym uczestniczyły: drużyna z Gminy Grodzisk Wielkopolski, SC Delligsen oraz reprezentacja U 18 z Gminy Flecken Delligsen . Mecze zostały rozegrane systemem każdy z każdym 2x20minut. Na trybunie pojawiła się Polska flaga zawieszona przez niemieckich sympatyków naszej drużyny.

Pierwszy mecz pomiędzy SC Delligsen a Grodziskiem zakończył się wynikiem 0:1, po bramce strzelonej z rzutu wolnego przez Zbyszka Królika w ostatmiej minucie meczu

Drugi mecz rozegrały reprezentacje SC Delligsen i JSG Delligsen. Po zaciętej walce zwyciężyła drużyna JSG Delligsen 1:0.

Ostatni mecz decydujący o zwycięstwie w turnieju, pomiędzy JSG Delligsen i Grodziskiem Wielkopolskim, od początku  był zacięty i obfitował w wiele sytuacji podbramkowych, ostatecznie zwyciężył zespół z Grodziska 5:0, pieczętując tym samym zwycięstwo w turnieju.

Puchary za udział w turnieju wręczył Burmistrz Dirk Knackstedt, gratulując wygranym, a przegranych motywując do dalszej pracy.

Wizyta była bardzo udana, piłkarze wspominali czerwcowy pobyt drużyny z Delligsen w naszym mieście oraz wyrażali chęć uczstnictwa w kolejnych spotkaniach.