Rok 2013

Delegacje z miast partnerskich na uroczystościach 710-lecia Grodziska Wielkopolskiego

Przyjaciele z miast partnerskich: Betton (Francja), Delligsen (Niemcy), Merksplas (Belgia), Dolyna (Ukraina) przybyli do Grodziska Wielkopolskiego w dniach 7-9 czerwca 2013 roku, by wspólnie z nami świętować jubileusz 710-lecia miasta.
W piątek, goście uczestniczyli w uroczystościach w Centrum Kultury RONDO, mszy świętej, złożyli wraz z mieszkańcami wiązanki kwiatów pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa  i pod Pomnikiem Wdzięczności oraz uczcili pamięć Grodziszczan pomordowanych w Katyniu.
W sobotni poranek, delegacje spotkały się w grodziskim ratuszu z Burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego Henrykiem Szymańskim oraz radnymi rady miejskiej.
Sobotnie spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy pomiędzy gminami oraz wskazania kierunków do rozwoju i zacieśnienia więzi z korzyścią dla gmin i jej mieszkańców.
Przedstawiciele miast partnerskich podkreślali wielokrotnie zauważalny nieustannie rozkwit miasta, który mają okazję podziwiać podczas każdej wizyty w Grodzisku Wielkopolskim.
Korzystając z pięknej sobotniej pogody, goście przeszli ulicami miasta na skwer przyjaźni przy ul. 3 Maja, gdzie podlali posadzone przed kilku laty drzewa przyjaźni – dęby.
Po drodze, mogli podziwiać nowego „Orlika” zlokalizowanego przy grodziskim gimnazjum oraz uczestniczyć w nagradzaniu zwycięzców gminnych zawodów sportowych, rozgrywanych na terenie Grodziskiego Centrum Sportu przy ul. Chopina. Wiele emocji wzbudziło dopingowanie najmłodszym – przedszkolakom – którzy na obiektach rozegrali turniej rekreacyjno – sportowy.
Oprócz licznych oficjalnych spotkań, goście z zaprzyjaźnionych miast uczestniczyli w imprezach kulturalnych i koncertach przygotowanych przez Centrum Kultury RONDO z okazji 710-lecia.

   

   

   

   

   

   

Wizyta mieszkańców z Betton

W dniach od 21 do 26 sierpnia 2013 roku, z wizytą w Grodzisku Wielkopolskim przebywała 32-osobowa delegacja rodzin z partnerskiego miasta Betton (Francja).
Na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego, Francuzi przybyli też do grodziskiego ratusza. Spotkanie było okazją do podziękowania za wieloletnią współpracę mieszkańców obu miast. 
Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego podkreślił, że jest dumny z takiej formy współpracy i ma nadzieje, że potrwa ona jeszcze długie lata.
Rzeczywiście, współpraca pomiędzy tymi miastami stanowi swoisty fenomen. Rodziny spotykają się bez przerwy od 1999 roku. 
Spotkanie w grodziskim ratuszu jest tylko jednym z punktów bogatego programu, przygotowanego przez organizatorów.
Goście zwiedzili również Grodzisk Wielkopolski w roku jego 710 – urodzin.
Ponadto grupa zwiedziła Kalisz i Centrum Edukacji Regionalnej w Mniszkach. Był także czas na spotkania towarzyskie, integrujące społeczność obu miast.
Pobyt Bretończyków przygotowało Grodziskie Stowarzyszenie na rzecz Współpracy z Zagranicą, przy finansowym wsparciu gminy Grodzisk Wielkopolski w ramach realizacji zadania publicznego, na podstawie ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie.

 

Wizyta delegacji z miast regionu Bretanii

Od dniach 15 września 2013 roku, na terenie Wielkopolski przebywała 35 – osobowa delegacja miast z terenu Bretanii, które współpracują z gminami całej Wielkopolski, w tym także delegacja z gminy Betton, będącej partnerem Grodziska Wielkopolskiego.

W dniach 17 i 18 września odbyła się konferencja pod nazwą

„Współpraca partnerska samorządów, a przyszłość Unii Europejskiej”

zorganizowana w ramach projektu: 20 lat współpracy samorządów z Wielkopolski i Bretanii – przyszłość partnerstwa

Uczestnicy dyskutowali nad modelami współpracy samorządów oraz wzięli udział w seminarium z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Rennes Michelem Dorin.

W dyskusji zwrócono na konieczność większego zaangażowania młodych ludzi we współpracę oraz na rozwijanie kontaktów z udziałem trzech i więcej partnerów.

Od środy delegacje spędzały czas w swych gminach partnerskich. W Grodzisku Wielkopolskim przebywali reprezentanci Betton: Francoise Le Bras oraz Alain Derieux.

W czwartek 19 września byli gośćmi u Burmistrza Henryka Szymańskiego. Strony omówiły kierunki współpracy na kolejne lata z uwzględnieniem i większym zaangażowaniem młodych ludzi.

Dwa dni goście spędzili w polskich rodzinach, zwiedzali Grodzisk Wielkopolski oraz Poznań. W planach znalazła się także impreza strażacka przygotowana przez strażaków z Grodziska Wielkopolskiego i Dopiewa, która odbyła się na terenie Wiejskiego centrum Kultury i Sportu w Zdroju.  

Organizatorem konferencji był Wielkopolski Ośrodek Kształcenia Kadr Samorządowych WOKISS i Stowarzyszenie Bretagne Pologne.