Rok 2016

X Hunters Grodziski Półmaraton "Słowaka"

W sobotę, 11 czerwca z okazji X Hunters Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka” odbyła się uroczysta gala, podsumowująca wszystkie dziesięć edycji biegu.
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, grodziski bieg zrodził się z pasji do sportu. Przed 10. laty - nikt nie spodziewał się, że impreza ta osiągnie tak wielki sukces w skali regionu i kraju nie opuszczając od pierwszej właściwie edycji czołówki najlepszych biegów w Polsce.
Podczas gali pamiątkowy medal jubileuszowej edycji półmaratonu otrzymalł Honorowi Obywatele Miasta i Gminy Grodzisk Wielkopolski: Herman Cooremans.

Kolejnego dnia goście z Merksplas podczas X Hunters Grodziskiego Półmaratonu "Słowaka" wręczali biegaczom medale, tym którzy ukończyli bieg.

   

Sportowa wizyta Grodziszczan w Merksplas

W dniach od 18 sierpnia do 21 sierpnia 2016 r. w partnerskim mieście Merksplas w Belgii przebywała grupa 20 niepełnosprawnych z grodziskiego koła PSOUU z opiekunami oraz przedstawicielami Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej, która wzięła udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Specjalnej. W czasie wizyty w Belgii, Grodziszczanie spotkali się z władzami gminy Merksplas w miejscowym ratuszu. Zwiedzili m.in. rodzinny ośrodek Widar oraz gminne obiekty kulturalne i sportowe. W dniu 20 sierpnia 2016 r. odbyła się w Merksplas Olimpiada, w której wzięło udział blisko 200 zawodników.

Po uroczystej paradzie uczestników Olimpiady ulicami miasta, na terenie miejscowego Centrum Sportu  wciągnięto uroczyście flagę olimpijską na maszt. Zawodnicy z Polski i Belgii wspólnie brali udział w 7 konkurencjach lekkoatletycznych m.in. sprint, skok w dal i wzwyż, pchnięcie kulą, rzut piłką, bieg na 300 m oraz sztafeta 4 x 150 m. Następnie wszyscy olimpijczycy po indywidualnych sportowych zmaganiach mogli wziąć udział w dodatkowych grupowych zajęciach sportowych takich jak taniec, judo, jazda konna, piłka siatkowa, tenis stołowy i badminton. Na zakończenie, uczestnicy zostali nagrodzeni medalami.

Międzynarodową Olimpiadę Specjalną zakończył wspólny taniec i śpiew uczestników, organizatorów, wolontariuszy wraz z rodzinami, w rytmach piosenki zespołu Queen „We are the Champions”. Goście z Polski zaprosili przyjaciół z Belgii na kolejną Olimpiadę Specjalną w naszym mieście, która odbędzie się w 2017 roku.