Rok 2019

W dniach od 30 maja do 2 czerwca 2019 roku gościliśmy w delegację z miasta partnerskiego Merksplas w Belgii. Goście, przybyli do naszego miasta, by uczestniczyć w Międzynarodowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. W piątek, grupa spotkała się w ratuszu z Burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego Piotrem Hojanem oraz uczestniczyła w Grodziskim Eko - Rynku, mając okazję poznać to, co w naszym regionie jest najlepsze, ekologiczne i zdrowe.

Delegacja uczestniczyła również w zajęciach przygotowanych grodziskie Warsztaty Terapii Zajęciowej.

     

 

Międzynarodowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Grodzisku Wielkopolskim

 W Międzynarodowym Dniu Dziecka, 1 czerwca 2019 roku, na terenie Obiektów Sportowo - Rekreacyjnych przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Grodzisku Wielkopolskim odbyła się XIII edycja Międzynarodowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. To wielkie święto sportu, tolerancji i wzajemnego wsparcia organizowane jest w naszym mieście od 1995 roku.     

W zawodach udział wzięło 180 niepełnosprawnych sportowców, w tym uczestnicy z Belgijskiego Merksplas – miasta partnerskiego gminy Grodzisk Wielkopolski. W tym wyjątkowym dniu gościliśmy również: drużyny z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wolsztynie, Grońsku i Kościanie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Granowie, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Serce"  i warsztaty Terapii Zajęciowej w Rakoniewicach, PSONI Opalenica - Sielinko, Zespół Szkół Specjalnych w Stęszewie, reprezentację Szkoły Podstawowej w Wojnowicach, Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Wielichowie, Szkołę Podstawową w Grąblewie, Szkołę Podstawową Nr 4 im. ktp. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim, drużynę PSONI oraz WTZ w Grodzisku Wielkopolskim oraz reprezentację gospodarzy, czyli grodziskiej jedynki.

Nad bezpieczeństwem oraz prawidłowym przebiegiem igrzysk czuwało blisko 130 opiekunów i wolontariuszy.

Przypomnijmy, że organizatorami odbywających się w naszym mieście co dwa lata Igrzysk są: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków, grodziskie koło PSONI, Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim oraz Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim.

W tym roku, sportowcom sprzyjała pogoda, choć wysoka temperatura chwilami nieco dokuczała.

Igrzyska rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem uczestników oraz zaproszonych gości w asyście Grodziskiej Orkiestry Dętej z flagą olimpijską i flagą Grodziska Wielkopolskiego sprzed kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na płytę boiska Grodziskiego Centrum Sportu, gdzie zapalono znicz olimpijski, a w niebo pofrunęły gołębie. Odśpiewany został również hymn igrzysk.

         Powitania gości oraz przybliżenia idei organizacji igrzysk specjalnych dokonał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan podkreślając, że bez względu na osiągnięte wyniki, każdy z uczestników już jest zwycięzcą. Swoją codzienną pracą, determinacją i wolą walki zasłużyli sobie bowiem na miano sportowca i paraolimpijczyka. Uroczystego otwarcia igrzysk dokonali wspólnie Burmistrz Piotr Hojan wraz z Wicestarostą Grodziskim Sławomirem Górnym oraz Honorowym Obywatelem Grodziska Wielkopolskiego Hermanem Cooremansem z Belgii.

Podczas Igrzysk, każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w dwóch dyscyplinach. Do wyboru mieli: skok w dal, skok wzwyż, w zależności od stopnia niepełnosprawności bieg na 50, 100 lub 200 metrów, sztafetę, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową, rzut do kosza oraz wyścig kolarski na czas na odcinku 300 metrów.

Międzynarodowe igrzyska uświetniły swoim występem Grodziska Orkiestra Dęta, dzieci z grup tanecznych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grodzisku Wielkopolskim.

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego składa serdeczne podziękowanie za trud włożony w przygotowanie tegorocznych igrzysk dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i uczniom Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grodzisku Wielkopolskim oraz kierownictwu i pracownikom Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Grodzisku Wielkopolskim, wolontariuszom i wszystkim wspierającym to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Ten ogrom pracy i wysiłek zaprocentował, kolejną udaną edycją sportowych zmagań.

Zadanie było współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Wielkopolski.

      

 

          

 

     

 

          

 

        

XIII Hunters Grodziski Półmaraton "Słowaka"

W  dniach od piątku 7 do niedzieli 9 czerwca 2019 roku w naszym mieście, podczas obchodów największego święta sportu - czyli XIII Hunters Grodziskiego Półmaratonu "Słowaka" przebywały delegacje z miast partnerskich. Gościliśmy tym samym przedstawicieli społeczności: Merksplas w Belgii, Delligsen w Niemczech, Birzai na Litwie, Doliny na Ukrainie, Brod w Republice Serbskiej oraz nadmorskiej gminy Postomino.

         Goście mieli możliwość poznania naszego miasta, zwiedzając przy okazji jedną z grodziskich firm - Lexxit Mebel. Dużych emocji dostarczył naszym delegacjom udział w dwóch wielkich wydarzeniach sportowych jakimi były III Minipółmaraton "Słowaka" oraz XIII Hunters Grodziski Półmaraton "Słowaka". Podobnie, jak uczestnicy biegów, przedstawiciele gmin partnerskich podkreślali wspaniałą atmosferę, ogromną życzliwość mieszkańców i kunszt organizacyjny.

Spotkanie przedstawicieli partnerskich gmin było także okazją do omówienia planów dalszej współpracy.